Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.13:47:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

271. ülésnap (2013.04.23.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:25


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Itt van előttünk a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény módosításának a javaslata. Ezzel kapcsolatban több gondolatot is szeretnék elmondani önöknek.

Fogyatékos személy, fogyatékos ember, fogyatékos sorstárs mindig volt és mindig lesz is. A mi életünkben az igazi mérföldkő az 1998-as év volt, amikor megszületett ez a törvény, amiről most beszélünk. Az előtte és utána lévő időszakot nem lehet összehasonlítani. 1998 óta több olyan új fogalom került a köztudatba, mint például az akadálymentesítés, egyenlő esélyű hozzáférés, jogegyenlőség, infokommunikációs akadálymentesítés. A következő nagy mérföldkő a már említett ENSZ-egyezmény. Azóta még bővült is ez a téma, ez a terület. Sokkal jobban tudjuk érvényesíteni a jogainkat, a céljainkat.

Most rátérek a törvényre. A legutóbbi módosítás után a Williams-szindrómás betegek is bekerültek a "fogyatékos" fogalom alá. A mostani módosítás által újra bővül az érintettek köre, a pszichoszociális fogyatékkal élők, a beszédfogyatékkal élők is bekerülnek. Ez mindenképpen nagyon örvendetes és támogatandó. Továbbá az ENSZ-egyezménynek megfelelően bekerül még egy fogalom, a fogyatékos személyeket korlátozó társadalmi tényezők. Ez is nagyon fontos, mert ez is meghatározza, hogy ki minősül fogyatékos személynek.

A mostani módosítás valóban a legégetőbb, a legfontosabb változtatásokat emeli be a fogyatékosügyi törvénybe. Ahogy Soltész Miklós államtitkár úr is említette, nagyon sok mindent valósított meg eddig a kormány. Ez a tevékenység valójában egy folyamat. A mostani módosítás által a fogyatékossági támogatás összege végre emelkedett.

(11.50)

Ez egy régi adóssága az előző kormánynak is, a mostani kormánynak is, de a mostani kormány végre megoldotta ezt a kérdést is. Az igaz, hogy lehetne vitatkozni a mértékén, kevés, elég, sok, valójában nem sok, az elmúlt öt évhez képest főleg, de az emelés egy pozitív lépés. (A jegyzetei között lapoz.) Bocsánat, keresem a számokat. Azt akartam elmondani, hogy az öregségi nyugdíjminimum összege mennyi volt 1990-ben, mennyit változott 2013-ig. 1999-ben nagyjából 10 ezer forint volt a fogyatékossági támogatás összege. Nagyjából 12 ezer forint volt a súlyosan, halmozottan fogyatékosok számára juttatott fogyatékossági támogatás. Innen változott 2013-ra a mostani összegre. E módosítással 2014-től már folyamatosan emelkedni fog, ami egy óriási változás, mindenképpen támogatandó szerintem minden párt által. Ami szintén minden párt által támogatható, az a fogyatékossági fogalom bővítése, amiről az előbb már beszéltem.

Az a félelem, hogy az Országos Fogyatékosügyi Tanács megszűnik, átalakul, mi lesz vele. Szeretném eloszlatni ezeket a félelmeket. Az Országos Fogyatékosügyi Tanács nem szűnik meg, hanem a működésében és szerkezetében is átalakul. Már elkészült az erről szóló kormányhatározat-tervezet, amelyet a minisztérium közigazgatási egyeztetés keretében szétküldött minden érdekvédelmi szervezet számára. Mint a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnökségi tagja, én megkaptam hétfőn, mint a civil szervezet képviselője is véleményezni fogom, és előterjesztést nyújtunk be ezzel kapcsolatban. Tehát nem szűnik meg, sőt hatékonyabbá válik a működése több civil szervezet bevonásával.

Az országos fogyatékosügyi programmal kapcsolatban is voltak félelmek. Megszűnik a törvényi garancia - mondták. Szerintem nem, valójában mindig is volt és lesz is országos fogyatékosügyi program, hiszen a program 2013. december 31-én lejár, újat kell csinálni a következő ciklusra, a 2013-2020-as ciklusra (Sic!).

Az a kérdés, hogy megszűnik-e a parlament ellenőrzési joga. Igaz, eddig törvényben volt szabályozva, hogy a kormány köteles beszámolni kétévente, négyévente. Amennyiben ez kikerül, akkor sem szűnik meg a parlament ellenőrzési joga, mert van interpellációs lehetőség, kérdezési, beszámoltatási lehetőség. Ha a parlament kérdez, a kormánynak válaszolnia kell bármilyen témával kapcsolatban, a fogyatékosüggyel kapcsolatban is.

Az akadálymentesítési határidőkkel kapcsolatban szeretném jelezni a kormányoldalnak és az ellenzéknek is, hogy be fogok adni egy módosító javaslatot ezzel kapcsolatban. Nem a határidőket kell visszatenni, hanem garantálni kell annak a jogbiztonságát, hogy ahol lejártak a határidők, azonnali és folyamatos végrehajtásra van szükség az ENSZ-egyezmény alapján is, illetve az ENSZ-egyezménnyel kapcsolatos genfi jelentésre adandó válasz alapján is. Értem a határidők tologatását, megfogalmazását. Abból a szempontból igazuk van az érdekvédelmi szervezeteknek, hogy a határidők jogbiztonságot adnak, tudnak bíróságra menni, pereskedni, tudják érvényesíteni a jogaikat. De szeretnék megnyugtatni mindenkit, és én is szeretnék ezzel a módosító javaslatommal segíteni, hogy nem a határidő a fontos, hanem az azonnali folyamatos végrehajtás a törvény és az új fogyatékossági program alapján.

Két apró dolog még: a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Nonprofit Közhasznú Alapítvány valóban évek óta kiemelt szakmai tevékenységet folytat. Ez a technikai jellegű módosítás csak megerősíti a szerepét, európai uniós forrásokkal, állami pénzekkel magas színvonalú, fogyatékosüggyel kapcsolatos szakmai programokat tud a továbbiakban is megvalósítani. A foglalkoztatás kapcsán technikai jellegű a módosítás. Ezzel kapcsolatban nincs különösebb észrevételem.

Ahogy a tegnapi bizottsági ülésen is említettem, a fogyatékosügy közös ügy, a kormányok jönnek, ciklusokon átívelő tevékenység, cél és ügy. Nem szerencsés politikai vitát generálni belőle. Úgy látom, a pártoknak, a képviselőtársaimnak sem céljuk ez, csak szakmai vitát fogunk folytatni, reméljük. A tegnapi bizottsági ülésen elhangzott olyan kérdés és válasz is, hogy mi a helyzet az érdekvédelmi szervezetek többi javaslatával, amit a munkacsoportok formájában tudtak megfogalmazni. A mostani módosításba nem kerültek bele. Ezzel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy ez olyan nagy formátumú módosítás, ami időigényes, több időt vesz igénybe az egyeztetés is. De ez az út nincs lezárva, ezek a javaslatok, egyeztetések folyamatban vannak, és reméljük, hogy a kormányzati ciklus végén egy nagyobb, bővebb módosítás, új szabályok tudják ezt a törvényt módosítani, és magasabb szintre tudjuk emelni ezt az ügyet.

Még egy érdekes adatot mondanék. Végre nyilvánosságra került a 2011. évi népszámlálási adat, érdekesen alakulnak a számok. A Magyarországon élő fogyatékos személyek száma, akik fogyatékos személynek vallották magukat: 1990-ben 368 ezer fő volt, 2001-ben 577 ezer fő vallotta magát fogyatékosnak, a tavalyelőtti népszámlálás alapján 457 ezren vallották magukat fogyatékosnak. Ők azok a személyek, akik érdekében mindannyian közösen dolgozunk. Jogszabályok módosításával próbálunk nekik segíteni. Az eredmények, a számok, amiket az államtitkár úr is elmondott, önmagukért beszélnek. Remélem, ez az út folytatódni fog tovább is.

Kérem a képviselőtársaim támogatását ezzel a módosítással kapcsolatban. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai