Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.01:01:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Baráth Etele (MSZP)
Beosztás politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR BARÁTH ETELE, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársam! Azzal kezdeném, hogy az aggodalom teljes mértékben jogos. Azt gondolom, hogy mindenkinek ebben az országban, természetesen első helyen a kormánynak kiemelkedő felelőssége mindent megtenni annak érdekében, hogy az európai csatlakozás kapcsán elérhető anyagi előnyök is, túl minden kulturális és más előnyön, természetesen a magyar lakosság számára érvényesíthetők legyenek.

A magyar kormány tavaly decemberben hozta meg azokat a határozatait, amelyek nagyon pontosan, napra előírták, hogy mit kell tenni az intézményes felkészülés területén. Ezt részben a KEHI, részben pedig független auditor szervezetek ellenőrzik. Úgy ítéljük meg, rájuk hivatkozva, hogy ez a csatlakozási felkészülés a határidőknek megfelelően halad, és jövő év január 1-jétől kezdve minden lehetőségünk meglesz arra, hogy a mostani optimizmusom tényekkel is realizálódjon.

Két örömteli hírrel szeretném rögtön kiegészíteni azt, amit eddig elmondtam, gondolom, hogy képviselőtársam számára valamelyik talán újdonság lesz. Nevezetesen: pénteken este zárult le az Európai Unió képviselőivel az a nagyon részletes egyeztetés, amely most már a nemzeti fejlesztési tervnek nem a befogadásáról, hanem az elfogadásáról szól, és ez teljes sikerrel zárult. Magyarország utolsóként kezdte ennek az elkészítését - nem ennek a kormánynak a hibájából -, és másodikként zártuk le ezt a tárgyalást. Gyakorlatilag október 15-ig a részletes kimunkálás folytatódik, nem lesz akadálya annak, hogy év végéig a közösségi támogatási keretszerződést aláírjuk.

A második, hogy a most kiadásra, vita alá kerülő költségvetésben, azt kell mondanom, hála tulajdonképpen valamennyi kormánytag óriási önmérséklésének, nem tárcánként, hanem egyetlenegy fejezeten belül jelennek meg azok az európai társfinanszírozások, magyarul: a magyar források, amelyek lehetővé teszik, hogy tanulván nagyon sok európai ország hibájából, átjárhatóvá váljanak a források és a likviditások folyamatosan biztosítva lesznek.

Ezenkívül szeretnék néhány olyan félreértést eloszlatni, amely általában a nettó befizetési pozícióhoz kötődik. Ezt a bizonyos költségvetési mérleget, amelyet most nagyon röviden ismertetnék - ez nyilvános, kinn vannak a honlapokon és elérhető -, nem a magyar kormány állítja össze, hanem a magyar kormánynak az Európai Unióval történő tárgyalása kapcsán az Unió véglegesítette ezeket az összegeket, ami a befizetéseket és a várható kifizetéseket jelenti. Önnek nagyon karakteresen és egyenesen válaszolva: az első évben, 2004-ben 347 millió, a másodikban 550, a harmadik évben 711 millió pozitívumot számol a magyar kormány az Európai Unióval történt egyeztetés alapján.

Amikor a 30-40-50 százalékos értékekről van szó, félreértés ne essék, nem arról van szó, hogy az összes rendelkezésre álló pénznek ilyen százalékos arányában részesült az adott ország, hanem az adott évben elérhető összegeket egy meghatározott százalékban tudta lehívni, de miután az adott év még két másik éven keresztül érvényesíthető, ez 100 százalékra az N plusz 2, tehát a harmadik év végén várható. Úgyhogy kérem ezt a türelmet megadni a magyar kormánynak is, amelyet más csatlakozó országok egyébként önmaguknak már érvényesíthettek.

Biztos ön is tudja jól, hogy pályázat-előkészítő alapot írtunk ki. Ennek elképesztő sikere volt az, hogy mintegy 660 településből több mint 6 ezer szervezet részvételét biztosíthatja, és mintegy 1800 milliárd forint értékű igény jelent meg. Ennek az elérhetőségére más intézmények felállítását, mint például strukturálisalap-képző központ, indította el a kormány. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Tiszta lelkiismerettel azt mondhatom, hogy ami rajtunk múlik, azt felelősségünk tudatában meg kívánjuk tenni. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai