Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.19.03:51:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 199. felszólalás
Felszólaló Dr. Gál Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÁL ZOLTÁN (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Két módosító javaslatot nyújtottam be, azokat szeretném röviden indokolni. Az egyik a határozati javaslat olyan módosítását célozza, amely szerint a cselekvési programot a kormánynak már ez év végéig el kellene fogadnia. Felvetődik valóban az, hogy elegendő idő-e az Országgyűlés döntése után az a két hónap, amely erre rendelkezésre állna. Ismerve azonban az előkészítő munka állását, úgy hiszem, hogy mindenképpen célszerű konkrét és viszonylag közeli határidőhöz kötni a cselekvési program elfogadását, hiszen ez az, ami igazán biztosítja ennek a stratégiának vagy alapelveknek a megvalósítását.

Mindnyájan tudjuk, hogy az előterjesztés tulajdonképpen egy hosszú távú program, de ahhoz, hogy ez a hosszú távú program ne pusztán óhajok gyűjteménye legyen, konkrét kormányzati döntések szükségesek: példának okáért az egyes tárcák hasonló tevékenységének egy eredményesebb és feszesebb koordinációja; példának okáért - Weszelovszky képviselő úr is említette a költségeket - mindazoknak a költségeknek egy csatornába terelése, amelyek közvetlenül bűnmegelőzési célokat szolgálnak, és lehetne sorolni azokat a konkrét feladatokat, amelyek meghatározása és kormányzati irányítása, számonkérése civil szervezetek bevonásával biztosítja, hogy ez a bűnmegelőzési stratégia a mindennapok szintjén is valósággá váljék. Tehát ez a cselekvési program lelke, ha lehet azt mondani, vagy magja ennek az egész stratégiának, és ennek gyors meghatározása az egész szempontjából is lényeges.

A másik módosító javaslat az elemző rész kiegészítését szolgálja. Tulajdonképpen benne van az anyagban, de társadalmi jelentőségére tekintettel javasolom egyértelműen nevesítve meghatározni. Pontosan az úgynevezett lakásmaffia elleni fellépés kérdéseit tartalmazza ez, azt szorgalmazza, hogy a lakásmaffia elleni fellépés legyen közvetlen része többek között a cselekvési programnak is. Hangsúlyozom, hogy a szerzők számoltak ezzel a problémakörrel, de egy markánsabb, nevesítettebb megfogalmazása - kapcsolódva Devánszkiné képviselő asszony javaslatához -, úgy hiszem, a kormány számára is egyértelművé teszi e területen a cselekvés kényszerét.

 

(17.20)

 

Ezt a két javaslatot ajánlom a tisztelt Országgyűlés figyelmébe.

Néhány más javaslat is felvetődött, ennek kapcsán annyit hadd mondjak el, amit Weszelovszky képviselő úr említett: a szervezeti keretek. Példának okáért, azt hiszem, ezen lehet vitatkozni, de nekünk is az az álláspontunk, hogy ez egy kormányzati, a végrehajtó hatalom kompetenciájába tartozó kérdés, és ha a kormány úgy látja, hogy az Igazságügyi Minisztérium, illetőleg a Belügyminisztérium között egyfajta munkamegosztás alakuljon ki, akkor azt hiszem, nem kérdőjelezhető meg. Nyilvánvalóan az Országgyűlésnek a tájékoztatások során és a bizottságok folyamatos ellenőrző tevékenysége során ezt a kérdést is nézni kell majd, és esetleg később vissza lehet térni erre a témára is.

Még egy dolog vetődött fel, bizottsági ülésen is szóba került: képviselőtársnőink, Mátrai Márta és Szabó Erika javasolta a családon belüli erőszakról szóló fejezet címének a megváltoztatását. Számunkra meggyőző volt az előterjesztőnek az az érvelése, hogy már van egy országgyűlési határozat, amely kifejezetten a családon belüli erőszakról szól, ezen a címen, és minden nemzetközi ajánlás így nevezi ezt a jelenségkört. Azt hiszem, erre tekintettel nem célszerű nekünk egy másfajta elnevezést adni, még akkor sem, ha a cél közös, tulajdonképpen a család védelme.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai