Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:51:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2003.09.09.), 99. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:27


Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Azt hiszem, amikor azt megfogalmazzuk, hogy nem hajt a tatár, nem égető problémákról van szó - hiszen az Országgyűlés az elmúlt időszakban bármikor összeült és meghozta a szükséges döntéseket -, szeretném felhívni arra is a figyelmet, hogy az átrepülések és átvonulások engedélyezésének tárgykörében már ma is a kormány dönthet, tehát a jelenleg hatályos alkotmány szerint a kormány dönthet átrepülések és átvonulások engedélyezésében. Volt számos színjáték az elmúlt időszakban, hogy a parlament döntsön; ha a kormány nagyon sürgősen akart volna dönteni, akkor már az elmúlt időszakban is megtehette volna.

Azt hiszem, itt most az a nagy kérdés, hogy a jelen vita kapcsán például a kormány egyáltalán támogatja-e Keleti elnök úr javaslatát, mert a kormány egy más szövegtervezetű anyagot nyújtott be az Országgyűlés elé, amit most még nem tárgyalunk a mai nap folyamán, nincsen napirenden. Ezt is el kellene dönteni, és akkor talán érdemi lehetne a vita. Nem biztos, hogy az a szerencsés, ha egy kormánypárti képviselő, ráadásul a honvédelmi bizottság elnöke benyújt egy javaslatot, ezt követően pedig homlokegyenest eltérő javaslatot benyújt a kormány maga. Ez néminemű problémákat jelez és mutat. Amikor az alkotmány módosításáról beszélünk, Horváth János bátyám megfogalmazta, hogy fontos dolgokról kell beszélnünk. Itt az alaptörvényünkről van szó, amelynek mindenhez igazodnia kell. Tehát ilyen típusú kezdeményezések nem biztos, hogy szerencsések a jövőre nézve.

Ha már a jövőnél tartunk, akkor viszont szerintem valóban el kell azon gondolkodni, összegezve az elmúlt időszak tapasztalatait, végiggondolva az afganisztáni válságkezelést, az iraki válságkezelést - amely még nem ért véget, hiszen javában benne vagyunk ebben a problémakörben is -, hogy a NATO-szerződésből adódó 4. és 5. cikkely értelmében a jövőben, ha végiggondoljuk, elképzelhető lesz, hogy a magyar csapatmozgásokat a magyar kormány engedélyezhesse vagy az Országgyűlés; erről van értelme tárgyalnunk, van értelme beszélnünk. Arról is van értelme beszélnünk, hogy ha feláll a NATO gyorsreagálású haderő, akkor az ebbe küldendő magyar katonák, magyar egységek hogyan fognak mozogni a magyar alkotmány szellemében, tehát kikerül a magyar joghatóság alól vagy nem kerül ki, hogyan fog ez hatékonyan működni, és ha az Észak-atlanti Tanácsban hoznak egy konszenzusos döntést, akkor hogyan tudunk erre reagálni.

Más dolog a mostani javaslat, Keleti úr javaslata, amely szerint ha akár egy NATO-szövetséges is, például az Egyesült Államok kér valamit Magyarországtól, akkor ennek szellemében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Magyarországnak teljesítenie kellene, mármint ez a kormány engedélyezési jogkörébe tartozna, és ez szerintünk nem helyes.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai