Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.19.20:46:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2003.09.09.), 75. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót, és engedjék meg, hogy néhány percben én is kifejtsem a Szabad Demokraták Szövetségének álláspontját az előttünk levő törvényjavaslatról. Azért szeretnék erre csak néhány perc türelmet kérni, mert az előttem szóló képviselőtársaim szavaiból is kiderült az, hogy itt egy elég régóta vitatott kérdés megjelenéséről van szó, és azt is tudjuk, hogy az igazságügyi tárca ez ügyben nagyon dicséretesen számtalan egyeztetést tartott, míg ez a javaslat idekerült elénk, és így módunkban volt több alkalommal is vitatkozni erről a javaslatról.

Nos, hadd szögezzem le mindjárt elöljáróban, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége támogatja a jogi segítségnyújtásról előttünk fekvő törvényjavaslatot. Helyesnek tartjuk, és azt gondoljuk, hogy kívánatos is egy ilyen intézmény megteremtése, mindazokkal a nehézségekkel együtt, amelyekről itt már a Házban képviselőtársaim előttem is szóltak. Az alapkérdés a szegények ügyvédje néven elhíresült eredeti elképzeléssel kapcsolatban, hogy vállaljuk-e igazából mind a procedurális nehézségeit, mind az anyagi nehézségeit egy ilyen új típusú, ahogy előbb mondtam, intézményrendszer megteremtésének. A mi véleményünk az, hogy vállalni kell, a kormányprogramnak ez a célkitűzése nagyon helyes volt. Örömmel hallottam Vitányi István képviselőtársam részéről is, hogy a Fidesz is támogatja ezt a célkitűzést, helyesnek tartja, és úgy ítéli meg, hogy ez egy kívánatos irány, amely irányba a mostani törvényjavaslat is elmozdul.

Melyik ez az irány? Ez az irány, ahogy Csákabonyi képviselőtársam szavaiból is kiderült, egyértelműen az, hogy egy világos és határozott képviselet lehetőségét teremtse meg, nem pusztán a tanácsadást, ahogy képviselőtársam helyesen utalt arra, hanem a perbeli képviselet lehetőségét is. Ez valóban egy újszerű helyzet, ezt tisztán kell látnunk, hiszen eddig - ahogy szintén képviselőtársam nagyon helyesen és pontosan utalt erre - már a rendszerváltás óta nagyon sok olyan szervezet volt, amely tanácsadást vállalt. Hiszen emlékezzünk csak rá, például a rendszerváltás hajnalán a Független Jogvédő Szolgálat, amely annak idején részben a demokratikus ellenzék jelentős alakjai által megalakítva kezdett működni, a rendszerváltás idején milyen fontos szerepet töltött be, és milyen jelentősége volt ennek az ügyben és a téren, hogy a jogállamiság eszmeiségét és egyáltalán a mibenlétét próbálja minél szélesebb körben kézzelfogható valósággá tenni sokak számára.

Azóta is sokan különböző jogsegélyszolgálatokat üzemeltetnek, működtetnek, és nagyon helyes, jól van ez így, mert a demokráciák sajátossága, hogy egyre bonyolultabb jogi rendszer jön létre, egyre nehezebben átlátható ez a jogi szisztéma, és helyes egyébként a törekvés minden kormányzat részéről arra, hogy ezt egyszerűsítse, de lássuk be, itt rövid távon azért olyan rendkívül nagy egyszerűsítésre nem számíthatunk, bármilyen típusú kormányzatról is van szó, addig pedig a polgárok valamilyen módon azért mégiscsak az ügyeiket intézni szeretnék.

Azon túlmenően, hogy az ügyeiket intézni szeretnék, ne feledjük el, hogy többek között ez a jogi segítségnyújtásról szóló javaslat - azért is használtam a szegények ügyvédje kifejezést, ami egy népszerűbb és egyszerűbb leírása ennek a javaslatnak - azt a sajátosságot is magában foglalja, hogy nemcsak az ügyek intézéséhez nyújt segítséget, hanem a kiszolgáltatottak számára teszi lehetővé azt, hogy végre normális, a rendes, jogállamhoz méltó színvonalon egy jogi eljárásban képviselve legyenek. Ez egy nagyon lényeges szempont. Mindannyian tudjuk a tisztelt Házban, akik vitatkozunk erről, javarészt jogvégzett emberek ülnek most itt, és mindenki tudja, hogy mennyi anomália volt akár Magyarországon is arra vonatkozóan, hogy sokszor az eljárás résztvevői alapvető jogaikkal nincsenek tisztában, és mennyi probléma származik abból, hogy sokszor az eljárás egyéb résztvevői nem világosítják fel a feleket arra vonatkozóan, hogy milyen jogokkal rendelkeznek.

Azt hiszem, önmagában ez a javaslat például e téren jelentős változást hozhat. Az, hogy létrejön egy ilyen új intézményrendszer, egy újabb nyomás, egy újabb jó értelemben vett nyomás abba az irányba, hogy a jogainkkal próbáljunk tisztában lenni, és segítsünk mindenkinek egyfelől, hogy a jogait megismerje, másfelől pedig a különböző hatóságoknak arra vonatkozóan, hogy világosan lássák azt, hogy tiszteletben kell tartani ezeket a jogokat, és egyre több garanciát próbáljunk megteremteni akörül, hogy ezeket a jogokat jogállamhoz méltóan tartsák is tiszteletben.

A jogi segítségnyújtásnak az ilyen módon kiterjesztett értelmezése, ahogy itt előttünk fekszik - tehát nem a jogi tanácsadásra korlátozott értelmezése, hanem a perbeli képviseletre is kiterjesztett értelmezése - a jogállamiságnak e határozott megjelenítése irányába tett nagyon helyes és kívánatos lépés, mert ezzel valóban a képviseletet olyan módon tudjuk lehetővé tenni sokak számára, ami eddig elképzelhetetlen volt, és a jog védelme alóli kikerülésnek rendkívül súlyos és számtalan nehéz következménnyel járó szituációját lehet negligálni az elkövetkezendőkben a törvényjavaslat sikere révén.

Nos, a siker részben az intézményrendszeren és ahogy az előbb mondtam, a pénzügyi háttéren múlik. Tudjuk jól, hogy ez a törvényjavaslat most azért került elénk, mert úgy tűnik, és reméljük, hogy ez biztos lesz, hogy a törvényi háttér rendeződött a viták révén, bár látható, hogy itt még vannak viták, hiszen Vitányi képviselő úr felszólalása is azt mutatta, hogy egyetértenek az alapelvekkel és az iránnyal, de módosító javaslatokat kíván tenni az ellenzéki párt, és ez így van rendjén, és ez így helyénvaló. Azt gondolom, hogy bölcsebbek leszünk azáltal, ha jó módosító javaslatokat látunk, és biztosan mindannyiunk részéről a nyitottság megvan arra, hogy ezeket elfogadjuk. A másik oldalon pedig a pénzügyi háttér biztosítása nagyon fontos. Ez is úgy tűnik, hogy rendeződik. Azt hiszem, minden adott ahhoz, hogy ez a törvényjavaslat valóban működőképes és sikeres legyen az elkövetkezendő időben.

Mi ezért a Szabad Demokraták Szövetsége részéről, ahogy elöljáróban is jeleztem, ezt a jogállamiság megszilárdítása szempontjából, az elesettek jogvédelme szempontjából, az elesettek és kiszolgáltatottak jogainak, alapvető emberi jogainak tiszteletben tartása miatt és egyáltalán a jog érvényesítésének az elősegítése miatt rendkívül fontosnak tartjuk, helyes iránynak tartjuk és támogatjuk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai