Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:35:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 3:18


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a lehetőséget, tisztelt elnök úr. Végtelenül sajnálatosnak tartom, hogy ha jól számolom, öt kormánypárti képviselő tartózkodik egy ilyen szimbolikus és fontos ügy vitájakor az Országgyűlés tárgyalótermében. Ez sok mindent elmond egyébként a saját elkötelezettségükről.Ez egy szimbolikus törvényjavaslat, amit az LMP 19. alkalommal nyújt be, és szimbolikus esettel szeretném kezdeni ennek a fölvezetését. 1947. február 25-én a szovjet hatóságok jogellenesen elhurcolták a pécs-patacsi illetőségű egykori kisgazda politikust, Kovács Bélát. 2000-ben úgy döntött az Országgyűlés, hogy ezen a napon, február 25-én emlékezünk a kommunista diktatúrák áldozatairól, és 2001 óta valóban ezen a napon történnek a megemlékezések. Ez így történt ebben az évben is nem olyan rég.

Egy közösségi oldalon láttam néhány fényképet, ahol azt tapasztaltam, hogy az egyik megyeszékhely jelenleg regnáló fideszes polgármestere, egy egykori besúgó, Krakus Péter fedőnéven a III/II. osztálynak dolgozó személy végtelenül cinikus módon koszorút helyezett el ezen a napon. Azt gondolom, hogy ez az eset mindent elmond a magát egykor antikommunistaként meghatározó párt, a Fidesz teljes értékvesztéséről. (Dúró Dóra: Szégyen!)

Az LMP ezen a napon megemlékezett a kommunista diktatúrák áldozatairól, koszorút helyeztünk el Kovács Béla szobránál, és 19. alkalommal is benyújtottuk az állambiztonsági múlt feltárására vonatkozó törvényjavaslatunkat. Ezt azért tettük meg, mert a rendszerváltás óta nem született megnyugtató megoldás a pártállami iratok megismerésére. Nem ismerhettük meg, hogy az egykori kommunista állambiztonság munkatársai miképpen hálózták be a rendszerváltó pártokat. És ez a súlyos mulasztás az áldozatok emlékének a meggyalázása.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2010-ben kétharmados többség birtokában önök egy vállalást tettek, másfél évet hagytak saját maguknak, hogy egy erre vonatkozó törvényjavaslatot benyújtsanak. Ezt elmulasztották. Ezt követően 2011-ben Schiffer András, az LMP akkori frakcióvezetője egy saját javaslatot nyújtott be. Ezt a javaslatot érdemi vita, módosítások nélkül önök leszavazták, pontosabban nem is engedték tárgysorozatba venni. Ezt követően az LMP már tizennyolcszor benyújtotta ezt a javaslatot, ez a tizenkilencedik alkalom, és önök mindannyiszor úgy tették lehetetlenné ennek az érdemi tárgyalását, hogy nem nyújtottak be alternatív javaslatot.

Az LMP jelenlegi javaslata  hasonlóképpen a korábbi évekhez  azt célozza, hogy az állambiztonsággal együttműködő személyek adatai nyilvánosak lehessenek, az internetes publikáció folyamatosan megvalósulhasson. Nagyon fontos, hogy a közhatalmat a rendszerváltás óta betöltő személyekről egy jelentés készüljön, és az is publikussá váljon. Szintén rendkívül fontos lépés, hogy meghatározott tisztségekből tiltsuk ki a kommunista állambiztonság egykori működtetőit, adott tisztségek esetében, gondolok az államfői tisztségre, a miniszterelnöki, miniszteri tisztségre, országgyűlési képviselői, államtitkári pozíció, polgármesteri pozíció, s a többi, s a többi, és szimbolikus lépés, hogy lehetővé kell tenni, hogy az egykori ügynökök ne nyerhessenek személyiségi jogi pereket kutatókkal szemben.

Ez egy nagyon fontos szimbolikus törvényjavaslat és rendkívül hosszú ideje fennálló mulasztás. Holnap lehetőségük lesz rá, hogy az első lépést megtegyük. Kérem képviselőtársaimat, hogy a holnapi napon támogassák a törvényjavaslat tárgysorozatba vételét. Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai