Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.13:46:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.), 106. felszólalás
Felszólaló Novák Katalin (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Akkor próbáljunk szakmai vitát folytatni egymással; ehhez jó lenne, ha tényeket ütköztetnénk tényekkel. Adatokról beszélt képviselő asszony, adatokat szeretnék önnek a figyelmébe ajánlani. Az az adat, amit ismertetett, az létezett 2015-ben  ma már ez nem így van. Ha megnézzük azt, hogy hogyan változott, hogyan alakult a szegénységgel vagy társadalmi kirekesztéssel érintett családoknak és a gyerekeknek a száma az elmúlt években, akkor azt látjuk, hogy ma ez a szám 23,8 százalék a statisztikai adatok szerint. (Arató Gergely: Minden rendben van, csak minden negyedik gyerek szegény!) Az Európai Unió átlaga 24,9 százalék, tehát az Európai Unió átlagához képest jobb helyzetben vagyunk Magyarországon.

Az önök kormányzása idején ugyanez a szám 38,7 százalék volt. Tehát ha ön számokat szeretne ideidézni, akkor beszéljünk nyíltan és őszintén. Az önök kormányzása idején meglévő számhoz képest a szegénység és társadalmi kirekesztés kockázatával érintett gyerekek számában ma 40 százalékkal alacsonyabb ez a mutató. Én azt mondom, hogy még mindig van teendő ezen a téren, addig nem nyugodhatunk meg, amíg ez a mutató akár kétszámjegyű is lesz, de sokkal előrébb tartunk, mint az önök kormányzása idején. Tehát 40 százalékkal tudtuk ezt a számot csökkenteni hét év alatt. Hét év alatt több mint 300 ezer fővel csökkent ezeknek a gyerekeknek a száma, és 1,2 millió fővel csökkent a szegénységgel vagy társadalmi kirekesztettséggel érintett embereknek a száma Magyarországon. Ezek a hivatalos adatok. Ha beszélünk adatokról, akkor beszéljünk a tényszerű adatokról!

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Aztán azt is mondta, hogy az egekbe emeltük a családi adókedvezménynek és a gyednek az átlagát. Örülök annak, hogy legalább ezt elismeri, hogy jelentősen emelkedett a családi adókedvezménynek vagy éppen a gyednek az átlaga is (Dr. Vadai Ágnes: A családi pótlékról beszéljünk!), egyre több családnak tudunk ezzel segíteni. De ön is tudja azt, hogy ha a családi adókedvezmény visszavezetéséről van szó  amit ugye a kormányzásunk elején ismételten megtettünk, miután önök ezt kivezették , akkor a családi adókedvezménynél egy következő lépés volt az, hogy kiterjesztettük az adó mellett a járulékokra is, éppen azért, hogy az alacsony jövedelműek is igénybe tudják venni ezt a lehetőséget. Ezenkívül bevezettük az ingyenes gyermekétkezést: ma három és félszer annyit fordítunk gyermekétkezésre, mint az önök kormányzása idején (Dr. Vadai Ágnes: Ezt is mi vezettük be. Ez a helyes.), ma már a bölcsődés és óvodás gyermekeknek a jelentős része ingyenesen étkezik a bölcsődében és az óvodában, és az általános iskolában is többen, mint az önök kormányzása idején. (Gréczy Zsolt: Köszönjük a Gyurcsány-kormánynak, hogy ezt megcsináltuk!) Ingyenessé tettük a tankönyvellátást. (Dr. Vadai Ágnes: Azt is mi!) Ma már az első kilenc évfolyamon ingyenes a tankönyvellátás biztosítása a családok számára.

Bevezettük az Erzsébet-táborokat. Bizonyára ön úgy emlékszik, hogy azt is önök vezették be, jelzem: nem. Az Erzsébet-táborokat mi indítottuk el, évente gyermekek százezreinek tudunk ingyenes táborozási lehetőséget biztosítani az Erzsébet-táborokon keresztül.

Valóban, mi munkához kötöttük a családtámogatásokat. Azért, mert van munka. (Arató Gergely: Közmunka, az van! Egyszer te is próbáld ki!) Az önök idején nem volt munka, munkanélküliség volt; ma van munkalehetőség és munkához kötött családtámogatások. Ezzel egyébként a megkérdezett magyar emberek több mint 99 százaléka egyetért, egyetértenek a munka és a családtámogatások összekötésével.

Ha pedig a demográfiai adatokról beszélünk, képviselő asszony, én arra kérem, hogy itt is tartsuk magunkat a tényekhez. Amit ön mond, az azért megtévesztő, mert minden valamirevaló demográfus a termékenységi mutatót használja a termékenységi folyamatok leírásához. (Gréczy Zsolt: A termékenységi mutató nem jár óvodába!) Ez a termékenységi mutató több mint 20 százalékkal emelkedett az elmúlt években. Ha azon a szinten rögzült volna, amely az önök kormányzása idején volt, akkor ma 75 ezerrel lenne kevesebb gyermek, és akkor 2030-ra 59 ezerre csökkenne a születések száma Magyarországon.

Tehát én azt kérem, hogy maradjunk a tényeknél, és örülök majd akkor, ha pozitívan, támogatóan állnak hozzá a családvédelmi akciótervről szóló törvénymódosításokhoz. (Gréczy Zsolt: Soha ilyen kevés gyerek nem született, mint a ti családpolitikátokból.) Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai