Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.20:46:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Gémesi György (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A közel kettő esztendő kormányzása eredményeképpen mára már világossá vált, hogy az ország gazdasági állapota egyre nehezebb, és kilátástalanabb helyzetet jelent mindannyiunk számára. A Magyar Demokrata Fórumtól sosem állt távol, hogy ilyen helyzetben minél többször felvesse az összefogás szükségességét, és kezdeményezze azoknak a fórumoknak a megalakítását (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), ahol lehetővé válik egyfajta közös munkálkodás a válságos helyzetben lévő ágazatok tekintetében.

Ilyen volt az MDF által kezdeményezett nemzeti agrárkerekasztal összehívása is, amit sajnálatos módon fel kellett függeszteni, mert a kormány nem volt hajlandó foglalkozni aktuális agrárpolitikai kérdésekkel. (Dr. Németh Imre: Nincs felfüggesztve!) A gazdák mai tüntetése egyértelműen bizonyítja azt, hogy nem bújhat ki a kormány a felelősség alól, és mielőbb választ kell adjon az ágazatot érintő időszerű kérdésekre. A Magyar Demokrata Fórum továbbra is nyitott arra, hogy a szükséges nemzeti összefogásban kezdeményező és partner legyen.

Ezt a gondolkodásmódot törte meg az elmúlt héten az a Teleki Pál-szobor állítása körül kialakult, megítélésünk szerint provokált vita, ami megdöbbentő alulinformáltság és tömeghisztéria-keltés talaján keletkezett. Mert ugye Nagy Imre történelmi jelentőségét sem egy életéből kiragadott példa alapján ítéljük meg. Mint ismeretes, beszolgáltatási minisztersége ideje alatt padlások ezreit söpörték le, ami számtalan család tragédiáját okozta. Nem, őt történelmi tettei hitelesítik előttünk, hiszen szembefordult az elnyomó diktatúrával, és életét áldozta az ország függetlenségéért és szabadságáért. Az 1989. június 16-ai újratemetése egyfajta össznemzeti megbékélést szimbolizált.

Így voltunk mi sokan Gödöllőn ezzel 1991. április 3-án is, amikor Antall József miniszterelnök, Göncz Árpád köztársasági elnök, valamint Szabad György, az Országgyűlés akkori elnöke együttesen emlékeztek és koszorúztak Teleki Pál halálának 50 éves évfordulója alkalmából sírjánál; annál a sírnál, amit évtizedeken keresztül nem volt ajánlott látogatni. Ennek ellenére ezen a síron mindig volt virág, felnőttek és fiatalok ezrei zarándokoltak minden esztendőben ide. Gödöllőn Teleki Pál Egyesület alakult, amelynek célja a néhai miniszterelnök emlékének ápolása volt. A millenniumi év tiszteletére az egyesület kezdeményezésére széles társadalmi összefogással Gödöllőn állítottuk fel az első köztéri Teleki-szobrot. Később örömmel nyugtáztuk, hogy 1999-ben Göncz Árpád fővédnöksége alatt Teleki Pál történelmi emlékbizottság alakult számos közismert személyiség, történészek, egyetemi tanárok, művészek részvételével.

Úgy tűnt, ez esetben is körvonalazódik egy nemzeti közmegegyezés Teleki Pál történelmi megítélését illetően. Bizonyíték erre az is, hogy a bizottság által kezdeményezett köztéri szobor felállítását a teljes egyetértés jegyében a főváros kulturális, valamint városképvédelmi bizottsága egyhangúlag támogatta. Ezek után megdöbbentő, hogy Demszky Gábor főpolgármester, megváltoztatva korábbi álláspontját, bejelentette, hogy felfüggeszti a szobor állítására vonatkozó engedélyezési eljárást (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), és azt javasolja a Teleki-emlékbizottságnak, hogy vonja vissza a Teleki-szobor felállítására vonatkozó kérelmét.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Teleki Pál miniszterelnök, amellett, hogy geográfiai és geopolitikai tudományos munkájával nemzetközi tekintélyt vívott ki, a magyar cserkészmozgalom megalapításának meghatározó alakja volt, rendkívül nehéz történelmi helyzetben vezette az országot, a legtöbbet adta és tette, életét áldozta becsületéért és hazájáért.

(14.40)

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! Önök, akik ebben a Házban többször elmondták a megbékélés politikájának szükségességét, hogyan értékelik az MSZP-SZDSZ-vezetésű Fővárosi Önkormányzat első emberének e tárgyban hozott döntését? Önök szerint kinek áll érdekében egy közel 14 esztendeje nyugvópontra került kérdésben újra álvitát provokálni, és ezzel az országot érintő aktuális, sokszor tragikusnak ítélt helyzetről elterelni a figyelmet? Önök szerint miért csak most, néhány héttel a szoborállítás előtt jutott eszükbe az érintetteknek ilyen döntést hozni? Ki és milyen vitát akar lefolytatni ebben az országban? Önök szerint az ország jelenlegi vezető politikusainak történelmi megítélése életük melyik szakaszában végzett tevékenységük alapján történik majd?

Úgy tűnik, a fenti kérdésekre nincsenek egyértelmű és világos válaszok. A Magyar Demokrata Fórum mint eddig is, továbbra is elutasítja a történelmi tények hamis színben való feltüntetését, és felszólítja a kormányt, hogy határolódjon el a Teleki Pál-szobor felállítását ürügyként, méltatlanul felhasználó, a magyar társadalmat megosztó törekvésektől.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai