Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.14:51:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 4. felszólalás
Felszólaló Szalay Gábor (SZDSZ)
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Legelőször is szeretném megköszönni a teljes magyar lakosságnak Paks szűkebb és tágabb környezetében egyaránt, hogy a képviselő úr által említett ominózus rémhírnek, a rémhírterjesztésnek nem ült föl, nem esett pánikba, nem mutatta a pánik legcsekélyebb jelét sem, és mindezzel tulajdonképpen a rémhír terjesztőinek a megcélzott kívánságát és elképzelt következményét nem igazolta vissza olyan értelemben, hogy elfogadta volna mindazt, ami a rémhírben ebben az adott esetben megjelent.

Mindettől függetlenül nem tagadhatjuk, hogy a Paksi Atomerőműben április 10-én bekövetkezett súlyos üzemzavarral kapcsolatban sajnos folyamatosan felmerülnek olyan sommás, súlyos ítéletek, egyrészt amelyekről a képviselő úr is beszámolt, másrészt amelyek súlyosan károsítják mindannyiunk közös érdekét: károsítják Magyarország jó hírnevét, a magyar gazdaságba vetett külföldi bizalmat, a magyar gazdaság szempontjából olyannyira szükséges külföldi befektetők bizalmát, a friss pénz Magyarországra érkezését megakadályozva ezáltal, és nem utolsósorban károsítják a magyarországi turistaforgalmat. A világturizmust ért elmúlt időszakbeli ismert csapásokon túl, amelyek az egész világban visszavetették a turistaforgalmat, sokkal inkább kellene ügyelnünk arra, hogy saját, belső gyártású hírekkel és eseményekkel ne rongáljuk tovább még speciálisan a magyar turizmus érdekeit és a magyar turizmus forgalmát.

 

(9.10)

 

A szervezett pánikkeltés egyik legnagyobb hazai kárvallottja ugyanis éppen a turizmus lehet. A turisztikai és utazási világszervezet adata szerint 2002-ben az idegenforgalmi ágazat hozzájárulása Magyarország bruttó hazai termékéhez több mint 10 százalékra, pontosabban 10,4 százalékra tehető. A továbbgyűrűző hatásokat is figyelembe véve, közel minden tizedik hazai munkahely az idegenforgalommal kapcsolatos. A turizmusból származó devizabevételek jelentős kiegyenlítő szerepet játszanak a folyó fizetési mérleg alakulásában. Tavaly például éves szinten a turizmus az energiaimport költségszintjét meghaladó bevételt realizált. A turisztikai devizabevétel 3,4 milliárd euró volt, miközben az ország energiaimportja közel 3 milliárd eurót tett ki. A turisztikai egyenleg tavaly a külkereskedelmi mérleg hiányának körülbelül háromnegyed részét tudta egalizálni.

A turisztikai ágazat azonban ugyanakkor egy igen érzékeny jószág, igen érzékeny iparág, a turizmus nemcsak a béke és a jólét iparága, hanem a bizalomé is; bizalom nélkül nincs turizmus. Az ágazat érzékenyen és gyorsan reagál a környezet változásaira, és különösen gyorsan válaszol a negatív tartalmú hírekre.

Most, amikor a 2001. szeptember 11-i események hatását csak épp kezdi kiheverni a világturizmus, az iraki hadműveletek hatásából szintén gyógyulóban van a turizmus, az Ázsiából kiinduló atípusos tüdőgyulladásnak pedig még a mai napig is kivetíthető hatása van a világturizmusra, a turistaforgalomra a világban, azt gondolom, hogy közös érdekünk ellen cselekszik az, aki hazai gyártású, belföldi rémhírekkel rontja speciálisan tovább a magyar belföldi turizmus érdekeit. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mindannyiunk érdeke, hogy megállítsuk ezt a folyamatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai