Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.11:26:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 30. felszólalás
Felszólaló Papp József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PAPP JÓZSEF, az önkormányzati bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Asszony! Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati bizottság a betegekért és az egészségügyi dolgozókért érzett kettős felelőssége alapján vitatta meg az orvosok és más egészségügyi dolgozók jogállásának egyes kérdéseiről szóló törvényjavaslatot.

Azt gondolom, hogy amikor ezt a törvényjavaslatot tárgyaljuk, itt a Házban sem feledkezhetünk meg, de a bizottságban sem feledkeztünk meg a parlament által most tárgyalt törvényről, mely a szolgáltatókról és az egészségügyi közszolgáltatások szervezéséről szól, aminek tegnap késő este szavaztunk a módosító javaslatairól, hiszen ez a két törvény együtt értelmezendő.

Új eleme és értéke ennek a törvényjavaslatnak, hogy a korábbi megoldással ellentétben a szolgáltatásról szóló törvényből kivette a dolgozók jogállását, és emellett nemcsak hogy kivette, hanem ahogy az miniszter asszony expozéjában is elhangzott, nemcsak az orvosokról, hanem minden egészségügyi dolgozóról és egészségügyben dolgozóról is szól.

Mivel többféle szabályozott egészségügyi szolgáltató van már és lesz a jövőben is, ezért szektorsemlegesen és egységesen kezeli a dolgozókat. Ez az egyik legfontosabb összefüggése a párhuzamosan tárgyalt két törvénynek, hiszen nagyon fontos a beteg számára, hogy legyen ő bármilyen fenntartású egészségügyi intézményben, az orvos és az egészségügyi dolgozók munkafeltételei - amelyek elsődlegesen a betegellátás biztonságát kell hogy szolgálják - megegyezők legyenek.

A törvényjavaslat szektorsemlegesen írja elő az orvosok és egészségügyi dolgozók egészségügyi alkalmasságának vizsgálatát is. Felsorolja azokat a jogviszonyokat, amelyek keretében egészségügyi tevékenység ellátható. Az ellenzék egy kérdést vetett fel, amely arról szólt, hogy a törvényjavaslat miért nem kezeli a paraszolvencia kérdését. Ebből alakult ki igazán vita az önkormányzati bizottságban, amelynek a végén megegyezés született gyakorlatilag, hogy ebben a törvényben ennek a gondolatnak nincs helye.

A kórház és az egészségügyi ellátás folyamatos üzemmód, ebből következik, hogy nagyon fontos szabályozni a munkaidőt és a túlmunkát, valamint természetesen a túlmunka díját is, ezért szól az ügyeleti díj emeléséről.

Aki nem balhét keres az egészségügy környékén, hanem megoldást, az ebből a törvényből láthatja, hogy amit az egészségügyi szolgáltatókról és közszolgáltatásról szóló törvény kapcsán sokan felvetettek, hogy itt micsoda egészségügyi munkanélküliség fog következni, azt gondolom, hogy ha ezt a törvényt valaki figyelmesen elolvassa, akkor én legalábbis gyakorló polgármesterként és egészségügyi intézmény fenntartójaként inkább attól tartok, hogy munkaerőhiány lesz a magyar egészségügyben, ami egyébként a beteg szempontjából jó.

Miért? Azért, mert a szakértők egyre inkább közvetlen összefüggést látnak a hibák, a műhibaperek és az orvosok leterheltsége között. Az orvosnak joga van kipihenni magát, a betegnek joga van a pihent orvoshoz. Úgy gondoljuk, hogy ezt segíti elő ez a törvényjavaslat, ezért az önkormányzati bizottság egyhangú szavazással általános vitára alkalmasnak tartja a javaslatot. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai