Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.19.21:55:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2002.10.30.), 174. felszólalás
Felszólaló Kisfalviné Ortutay Mária
Beosztás Hungária TV Közalapítvány Kuratórium elnöke
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 11:02


Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISFALVINÉ ORTUTAY MÁRIA, a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöke: Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Őszintén szólva, rengeteget jegyzeteltem, úgyhogy engedjék meg, hogy ne mindenre válaszoljak, viszont adják meg az engedélyt arra, hogy én erről beszámoljak a társadalmi kurátortársaim előtt, mert minden esetben, minden alkalommal azzal fogadnak, hogy most mondjam el, számoljak be részletesen, hogy a Duna Televízió stratégiáját milyen irányban építsük. Úgyhogy a dicséreteket és a véleményeket, negatívakat, pozitívakat nagyon köszönöm, tanulságosak. Ezekből fogunk a jövőben is építkezni.

Engedjék meg, hogy egy-két gondolatra reagáljak. Hadd kezdjem a végéről! A pénzügyi és számviteli bizottsági ülésen - valóban nagyon élesen emlékszem erre az ülésre - a szakmaiság megkérdőjelezése talán abból állt, hogy a Duna Televízió több anyagot készített, amikor a beadványok születtek, és azt hiszem, hangsúlyoztam is a bizottsági ülésen, hogy a kuratórium eljutott egy olyan pontig - ez 2002. május 10-e volt -, amikor feltettük a kérdést, hogy most mit képviseljünk, a 2 milliárdos változatot, vagy esetleg más javaslatok is vannak. Főként a határon túli kurátortársaim mondták, hogy annyira halmozódott a baj, mert mindig partvonalra volt állítva; most a beruházásokról annyit, hogy már nem csak a forgótőke hiányzik, mert a forgótőkehiányt 1995-ben jelezte az ÁSZ, és ha jól emlékszem, akkor is 1,2 milliárd volt. Úgyhogy a pörgetett pénzhiány, a befektetések, a beruházások, az amortizáció, szóval mindez olyan sok probléma volt, hogy a nagykuratórium hatalmazott fel arra, hogy a pénzügyi bizottság előtt, a bizottsági üléseken és bárhol, ahol megfordulunk, a 3 milliárdos kérelmi javaslatot terjesszem elő. Úgyhogy ez így történt.

Továbbá: nagyon sok szó volt itt Sára Sándor volt elnök úrról. Meg kell mondanom, én nagyra értékelem Sára Sándor eddigi tevékenységét. Kiváló rendezőnek tartom, de ez a döntés, hogy nem hosszabbítjuk meg Sára Sándor pályázatát - igaza volt Kósa képviselő úrnak, hogy lehetőségünk volt arra -, ez szintén egy elnökségi döntés volt, még az előző elnökség közös döntése. Egy 15 fős elnökség döntött arról, hogy bizony ahogyan Pető képviselő úr említette, erőteljes bizonytalanságok mutatkoznak a nézettségi mutatókban a dinamizmusát, modernizálását tekintve is, kerestük a közönségkapcsolatot a nézőkkel, versenyképesebb, dinamikusabb televíziót szerettünk volna, modernebb, a belpolitikai témák és a Kárpát-medencei témák összefogottabb, nemzetstratégiai szempontból is sokkal mélyebb konfliktusokat feldolgozó, a téves híreszteléseket cáfoló tájékoztató információs műsort szerettünk volna. Ezért döntött úgy az előző elnökség, a 15 fős elnökség, hogy nem fogjuk meghosszabbítani Sára Sándor pályázatát.

Megmondom őszintén, hogy nekem is fájt a szívem. Én talán személyesen is vissza fogom utasítani a volt elnök úrnak, Sára Sándornak, amikor azt mondta, hogy két lábbal rúgták ki őt a Duna Televízióból. El kell mondanom, hogy nem így történt. Megköszöntük neki ünnepélyes keretek között is az eddigi munkáját, sőt felkértük arra is, hogy legyen további tanácsadónk, és segítse a mi kulturális televíziónk további progresszív fejlesztését. Úgy tudom, hogy a műalkotásai, vagyis az alkotásai sem kerültek le képernyőről, úgyhogy úgy gondolom, ezt nagyon fontos volt kiegészítésként elmondani. Én saját magam nagyon sokat dolgoztam azon, hogy tisztességesen búcsúztassuk el a volt elnök urat.

Az elmaradt haszonról is azt mondom, hogy úgy gondolom, most is jelen vannak a Duna Televízióban azok a munkatársak, azok az igazi közszolgálatiság iránt elkötelezett szakemberek, akik az újítást és a hagyományt megfelelőképpen integrálják, csak több a fiatal munkatárs. Úgyhogy ezen mindenféleképpen változtatni akartunk.

Bugár Béla köszönetét is feltétlenül tolmácsolni fogom a nagykuratóriumnak. Úgy gondolom, nem lehet úgy ítélni, hogy milyen jelentősége van - én máskülönben kiemelten köszönöm a képviselő uraknak és a képviselő asszonynak azt a megjegyzését, hogy a Duna Televízió milyen szerepet játszik a határon túli magyarság életében. Csak akkor lehet igazából érzékelni, ha az ember kimegy hozzájuk, és közöttük van kint. Például most nagyon sokan visszajelezték, hogy köszönik szépen a Duna Televízió összefüggő híradásait, háttérműsorait, és nem mondom, hogy a Magyar Koalíció Pártja győzelmét csak a Duna Televíziónak tulajdonítják, de igenis sokat játszott közre, hogy jelen volt a Duna Televízió.

Egy személyes példával pedig hadd egészítsem ki a Duna Televízióban a magyar kultúra és a magyar nyelv használatát. Ha a Duna Televízió nem lenne... - valóban a nézettsége még alacsony, de meg kell mondanom, hogy amióta a stratégiánk megváltozott, azóta a nézettsége emelkedett, főként a tájékoztató, híradó műsorainknál és a reggeli aktuális programoknál ez kimutatható.

 

(17.20)

 

Erdélyben pedig az történt, hogy nyilván a Duna Televíziónak nagyon szegényes volt a megjelenése, versenyeznünk kellett a kereskedelmi televízióval, ezért történt az arculatváltozás is, de meg kell mondanom, egy konkrét felmérés bizonyítja, hogy Erdélyben a nézőink visszajöttek, a Duna Televíziót választják első információs és kulturális központként. Sajnos Kárpátalján, a Vajdaságban azért alacsony még a nézettség, mert technikailag-műszakilag nem tudják még megoldani a műholdas televízió nézését, szóval ott technikai problémák vannak, és ezért az ilyen gazdaságilag nagyon nehéz helyzetű területekre az rt. elég gyakran saját, kihelyezett műholdvevőket is szállít.

Hadd mondjak egy személyes konkrétumot: én biztos vagyok abban, hogy ha nem lett volna a Duna Televízió, akkor talán én is más nyelven beszéltem volna most, jelen pillanatban, úgyhogy nekem személy szerint is rengeteget nyújtott ez a közszolgálati televízió.

A csonka kuratórium témája rendkívül fájdalmas a számomra. Megmondom őszintén, hogy rettenetesen nehéz jogi, gazdasági környezetben kezdtük ezt a munkát. Sokkal nehezebb volt egy csonka kuratóriumot irányítani, mint egy teljes kuratóriumot, erről is sokáig tudnék beszélni. Én annak örülök, hogy most már mindannyian visszajöttek a régi kollégák közül is, és együttesen szolgáljuk a közjót. Nagyon sok probléma volt, mert a politikát nyilván nem lehet teljesen kizárni egy közmédia irányításából. Én azt a javaslatot tettem, hogy üljünk le, beszéljük meg a sérelmeinket, a bánatainkat, beszéljük ki minden problémánkat, és fogjunk hozzá a Duna Televízió építéséhez. Én nagyon remélem, hogy a kollégáim együttéreznek velem, mert valóban kiváló szakemberekkel bővültünk, emberileg is kiváló személyiségekkel.

Az ÁSZ-vizsgálattal kapcsolatosan: természetesen szerettük volna, ha a beadványok, anyagok elégségeseknek mutatkoztak volna, szóval, nem kellett volna még egy vizsgálat. Nem tekintjük retorziónak az ÁSZ-vizsgálatot, hiszen az ÁSZ-vizsgálat segítette 1995-ben is a Duna Televíziót, amikor rögtön kimutatta, hogy az utófinanszírozás milyen problémákat hozhat egy közszolgálati televízió működtetésében.

Én nagyon szépen köszönöm a gratulációkat, és ígérem, hogy erről részletesen be fogok számolni. Köszönöm a támogatásukat. Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai