Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.16:30:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2002.10.30.), 158. felszólalás
Felszólaló Balogh László (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:11


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOGH LÁSZLÓ, a MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Kuratóriumi Elnök Asszony! Elnök Úr! Képviselőtársaim! Engedjék meg nekem, hogy a Magyar Demokrata Fórum nevében megköszönjem a magyar nézők - a trianoni határon belüli és a trianoni határon kívüli magyar nézők - nevében azt az áldozatos munkát, amit a tízéves Duna Televízió munkatársai a kulturált és példamutató televíziózás szempontjából mutattak nekünk és végezték ezt a tevékenységet.

Ezekben az októberi napokban, amikor az országgyűlési bizottságokban és most a parlamentben is értékeljük a Hungária Televízió Közalapítványnak a Duna Televízió működéséről szóló beszámolóit, egy éppen tíz évvel ezelőtti folyamatra is emlékezünk. Egy évtizeddel ezelőtt teremtődött meg szokatlan gyorsasággal az a műszaki lehetőség, amely 1992 karácsonyán lehetővé tette, hogy a Kárpát-medencei képernyőkön láthatóvá váljon a magyarság világtelevíziójának első műsora. Máig emlékezetes, hogy Erdélyben könnyezve álltak a magyarok a készülékek előtt, és mára biztossá vált az, hogy a Kárpát-medencei magyarság politikai érdekképviseleteinek megerősödése kevésbé történhetett volna meg a Duna Televízió nemzeti értékeket felmutató munkája nélkül.

Amikor majd valamelyik decemberi napon a jövő évi költségvetésről szavazunk, a világ magyarságának erre a kivételes, tíz évvel ezelőtti ünnepére is gondolnunk kell, a Magyar Köztársaságnak arra a felelősségére, amelyet a Duna Televízió megalapításával vállalt. A Magyar Demokrata Fórum különösen mély elkötelezettséget érez ebben az ügyben, s ennek olyannyira nyilvánvaló történeti okai vannak, hogy ezeket nem is kívánom részletezni.

Mivel most a Duna Televízió a tárgyunk, nem tartom fontosnak az összehasonlításokat. Azt azonban meg kell említenem, hogy az utóbbi időben olyan televíziós képernyőkön is megjelenik a határokon túli magyarság ügye, ahol ez korábban csak elvétve fordult elő. Mi örülünk ennek a belátási és megvilágosodási folyamatnak, de azt is látjuk, hogy egyedül a Duna Televízió műsorában van szerves egységben a Kárpát-medencei magyarság élete, másutt inkább kitekintés, új szín.

 

 

(16.40)

 

Egyedül a Duna Televízió igyekszik a műsorkezdéstől a műsorzárásig megtartani ugyanazt a szemléletet. Ebből következően nagyon örülünk annak, hogy megkapták a világ legjobb kulturális televíziója címet, annak azonban még inkább örülünk, hogy a Kárpát-medencei magyarságnak és a világ technikailag elérhető magyarságának a legjobb kulturális és tájékoztató televíziója. Az utóbbi napokban például Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke, a szlovák parlament alelnöke és Bárdos Gyula, az MKP frakciójának vezetője mondott köszönetet azért a tárgyilagosságért és alaposságért, amivel a szereplésüket segítette a Duna Televízió; ezt olvashatjuk a szlovákiai magyar lapokban is. Ez nem dicséret, hanem csak annak az elismerése, hogy a Duna Televízió nehéz körülményei ellenére teljesíti az alapító okiratában megfogalmazottakat.

A nehéz körülmények említésekor a Kárpát-medencei televíziós átalakulásokra vagy a hazai kereskedelmi televíziózás térhódítására is utalhatnék, ennél azonban fontosabb számomra, hogy arról beszéljek, amiről a döntést most elő tudjuk készíteni.

Az Állami Számvevőszék már 1995-ben megállapította, hogy a Duna Televíziónak 1,5 milliárd forint forgótőkére lenne szüksége a megfelelő működés megteremtéséhez és fenntartásához. Ezt a juttatást mind a mai napig semmilyen pénzügyi formában nem kapták meg. Következésképp a csodák birodalmába tartozik, hogy nem élték fel műszaki alapjaikat, sőt még az alapvetően szükséges fejlesztéseket is megtették az utóbbi két évben, épp a híradós tájékoztatás területén. További szűkítések csak a technikai színvonal romlásával, illetve fontos műsorok megszüntetésével képzelhetők el. Ennek a hatása azonban nem lehetne más, mint hogy a határokon túli magyarság a Magyar Köztársaság olyan barátságtalan magatartásának tekinti ezt, ami éles ellentétben áll azzal a tíz évvel ezelőtti alapító gesztussal, amely az Antall-kormány működéséhez kötődik.

Nehéz lenne a Duna Televízió mellett érvelni, ha a világ magyarsága érdekében vállalt küldetését úgy teljesítené, hogy pénzügyi tisztaságával kapcsolatban megalapozott kételyek merülnének föl. De látnunk kell, hogy a Duna Televízió soha nincs a botrányoldalon, soha nem volt vállalhatatlan köztartozása. Az utóbbi évben a nagyon alacsony összegű támogatás ellenére képes volt megfordítani a pénzügyi mérleg romlását - a mai magyarországi médiavilágban ez nem akármilyen teljesítmény.

Nagyon sajnálom, hogy nem volt mód meghallgatni a költségvetési és pénzügyi bizottság állásfoglalását a Hungária Televízió Közalapítvánnyal kapcsolatban. Én tagja vagyok a pénzügyi bizottságnak, így el tudom mondani itt önök előtt és a jegyzőkönyv számára is, hogy a pénzügyi bizottság egyhangúlag támogatta a Hungária Televízió Közalapítvány beszámolójának elfogadását, annak ellenére, hogy ott is elhangzottak hasonló érvek, mint amit itt a szocialista és SZDSZ-es képviselők elmondtak. De a pénzügyi bizottság értékelni tudta és külön tudta választani a politikai csatározásokat az érdemi és valós munkától.

Kósa képviselőtársamnak szeretnék válaszolni: innen, a pulpitusról mondta el a Duna TV-vel és az MTV-vel kapcsolatos előbbi reakciómra a választ. Képviselő Úr! Én egy nagyon fiatal MSZP-s médiamindenesre, médiaszakértőre utaltam akkor, amikor a választások utáni nagy örömben nyilatkozott ebben a kérdésben, és azt mondta, hogy sok Magyarországon ez a három közszolgálati televízió, és itt bizony át kell gondolnia az új kormánynak, hogy mit szüntet meg és mit tart fönn. Mi akkor mindjárt tiltakoztunk, ugyanúgy, mint akkor, amikor pár évvel ezelőtt az a bizonyos tanulmány elkészült. A Magyar Demokrata Fórum akkor is tiltakozott, és akkor is azt mondta, hogy nem járul hozzá a Duna TV és más televíziók összevonásához.

Én innen is szeretném megköszönni az Antall-kormánynak, hogy annak idején elindította a Duna Televíziót, és ellenzéki képviselőként szeretném megköszönni a Horn-kormánynak is, hogy hagyta nyugodtan dolgozni azt a televíziót. És most arra szeretném kérni a szocialistákat és a szabad demokratákat, hogy legalább Horn Gyula szellemében hagyják a Duna Televíziót dolgozni, és engedjék meg neki, hogy méltóképpen, a tízéves hagyományoknak megfelelően, amely hagyományokhoz az eddigi teljes szerzői és vezetői gárda is hozzátartozik, az összmagyar érdekeknek megfelelően képviselni tudjanak minket.

A határozati javaslattal kapcsolatban nem tudunk egyetérteni azzal az előterjesztéssel, hogy az Országgyűlés ne fogadja el a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumának működéséről szóló, 2001 áprilisától 2002 márciusáig terjedő beszámolóját, és végképp nem tudjuk elfogadni azt, hogy ezzel a határozati javaslattal össze van kötve az ÁSZ-vizsgálat. Tudjuk nagyon jól, hogy most is be van ütemezve az Állami Számvevőszéknél a Duna Televízió ellenőrzése. Azt is tudjuk, hogy az előterjesztés értelmében december 10-éig képtelenség elvégezni ezt a vizsgálatot, hisz mire ebből a határozatból országgyűlési döntés születik, onnantól kezdve már csak pár hét marad az érdemi munkára.

Én azt gondolom, hogy ha ez két különböző javaslat lett volna, még támogatni is tudtuk volna azt, hogy az Állami Számvevőszék mondjon véleményt, hogy mennyi pénzre van szüksége a Duna Televíziónak. Egyszer már mondott, vissza kellene ahhoz nyúlni, és el kellene fogadnunk a mostani vezetőknek az ilyen irányú előterjesztéseit.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai