Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.00:25:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2002.10.30.), 118. felszólalás
Felszólaló Dr. Ujhelyi István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:29


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÚJHELYI ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem lennék ma az ellenzéki képviselők helyében, akiknek érvelniük kell a mostani vitában. Érvelniük kell egy olyan időszakról, amelyről ők maguk is tudják, hogy törvénytelen volt, amelyről ők maguk is tudják, hogy a politika játékszere volt az akkori időszakban a közmédiumok mindegyike.

Van az ellenzéki padsorokban olyan képviselőtársunk, aki higgadtan, kulturáltan csak annyit kér tőlünk, hogy hagyjuk most már a múltat, foglalkozzunk a jövővel, mondjuk azt, hogy mindannyian felelősek vagyunk azért, ami történt, a csonka kuratóriumok működéséért, és az emelletti kormányzati asszisztálásért - mondja ezt az MDF padsoraiban ülő képviselő.

De van, aki ennél sokkal messzebbre megy, retorikájában, érvelésében sem feledte el, hogy a kampánynak vége van, aki mint a vízfolyás, úgy mossa a szennyest, és bizony nem felejti azt el, hogy - ahogy említettem - a kampány után érdemes lenne végre azzal foglalkoznunk, hogy mik a tanulságok az elmúlt időszak törvénytelen működéséből.

 

(14.50)

 

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az a kérdés, hogy ki a felelős a csonka kuratóriumokért, most úgy néz ki ebben a rövid vitában és az ezt megelőző bizottsági üléseken is, hogy továbbra sem egyöntetű megítélés alá esik. Mindenesetre az biztos, hogy a választópolgárok az elmúlt négy év uralkodási stílusa, a hatalom politikai eszközgyakorlása kapcsán ítéletet alkottak, márpedig ebben kereshetjük a kérdését, az okát és minden miértjét a csonka kuratóriumok működésének is. Nem volt más e mögött a kérdés mögött, mintsem Orbán Viktor akkori miniszterelnöknek az az elég erőszakos országfoglaló politikai eszköztára és stratégiája, amelyben találtak egy kiskaput a médiatörvényben, amelyről ők akkor azt gondolták, hogy nem törvénytelen, mi ma is azt gondoljuk, hogy törvénytelen, de legalábbis így el lehetett foglalni azokat a közszolgálati intézményeket, amelyek nem az ország egyik részéé, hanem minden magyar állampolgáré kellett volna hogy legyenek.

Én csak felidézem önöknek, hogy érdekes lenne a mostani vitánk, ha két közszolgálati televízió lenne Magyarországon Orbán Viktor javaslatának megfelelően, lenne egy jobboldali, lenne egy baloldali; nem tudom, miről vitatkozhatnánk, és hogy ennek a beszámolónak a valódi tartalma és a demokratikus intézményrendszerek szempontjából a jelentősége miképpen tudna megmutatkozni egy olyan vitában, amelyben egy jobboldali és egy baloldali közszolgálati televízió és annak kuratóriumi elnöksége beszámolóját kellene hogy a parlament összessége megtárgyalja. Szerencsére nem itt tartunk, és ahogy tapasztalom és az elmúlt hetek történéseit felidézem, az a médiatörvény-módosítási elképzelés, amelyre oly nagy hangon százezreket akart az utcára hívni - néhány ezreket sikerült is - Orbán Viktor a választási kampányban, ez a médiatörvény-módosítás mégsem került a tisztelt Ház elé; azt gondolom, hogy a Fidesz szakértői, jogászai és szakpolitikusai erősen dolgoznak azon, hogy hogyan lehet egy ilyen nyári ötletet a törvényhozás falai közé is ésszerű javaslatként behozni.

Mindenesetre emlékeztetek mindenkit, hogy az európai uniós országjelentés az elmúlt hetekben elénk került, és van benne néhány megjegyzés, amely most nyugodtan ideidézhető. Van egy olyan megjegyzés, amely a jelenlegi ellenzéki pártok, a korábbi, Orbán Viktor úr által vezetett kormány erőszakos jelenlétét és túlzott jelenlétét kritizálja a parlamenti választások hajrájában, és amely az európai uniós országjelentésben ezt bírálva azt az időszakot nem éppen a legpozitívabb médiatörténési eseményként mutatja be Magyarországon. Van olyan megjegyzés is az európai uniós országjelentésben, amely helyesli a jelenlegi kormánypártok javaslatára az Országgyűlésben megtörtént, csonka kuratóriumok kiegészítéséről szóló döntéseket. Tehát az Európai Unióban is figyeltek arra a vitára, majdani lezárására, amely az elmúlt években erről a bizonyos csonka kuratóriumi időszakról szólt, és helyeselték a mostani kormányzatnak és a parlamenti többségnek azt a döntését, hogy kiegészítettük.

De hát miért fontos mindez? Azért fontos, hogy tanuljunk belőle mindannyian - azok is, akik aktív cselekvői és szereplői voltak az elmúlt években az akkori kormányzat részéről a politika ilyen furfangos közmédia-foglalásának, és azok is tanuljunk belőle, akik ennek elszenvedői voltunk, de egyszer s mindenkorra észbe kell hogy véssük, hogy ilyen eszközökkel kormányzati hatalom nem élhet, mert ez nem demokratikus, és nem használ az országnak. Nem arról van tehát szó, hogy mi azt fájlalnánk, hogy néhány általunk javasolt ember nem ülhetett be a kuratóriumba, nem lehetett onnan státusa, fizetése, mert ennél sokkal többről van szó; arról, hogy ez az időszak és ez a csonka működés hozhatta mindazt a hibát, amely a Magyar Televízió mostani állapotához vezetett.

Milyen szempontokat kell hogy vizsgáljunk? Elsősorban a nézők és a hallgatók szempontjait, a televízió esetében a nézők szempontjait. A Magyar Televízió nézői nem kapnak, nem kaptak teljes körű és színvonalas műsort, nem kaptak szolgáltatást az ő pénzükért. Nézzük a munkatársak szempontjait, akik elképesztően leromlott állapotok, munkakörülmények között kellett hogy dolgozzanak, és egy bizonytalan egzisztenciával rendelkeztek, kiszolgáltatva az akkori kormánypártoknak; és nézzük az állam szempontját a gazdálkodást illetően, hogy a sok milliárd forintnyi közpénzzel tudott-e törvényesen és hasznosan bánni az akkori csonka kuratórium és az rt. menedzsmentje: nem tudott, és ez is azóta bebizonyosodott.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Én szeretném önöknek jelezni, hogy a kormány dolgozik, és az elmúlt fél évben történtek változások. Amellett, hogy ezt a törvénytelen állapotot megszüntettük a parlamentben, kiegészítettük a kuratóriumokat, bizony elindultak a vizsgálatok. Nem öncélú vizsgálatokról van szó, a magyar társadalom várja el tőlünk, hogy a törvénytelenségeket feltárjuk és a bűnösöket megbüntessük - nem a parlament padsoraiban ülő képviselők, nem mi, hanem az igazságszolgáltatás szervei. Tehát ezért is egy pillanatra beleszólva Szalai Annamária képviselő asszony és Keller képviselőtársam vitájába, nem Keller képviselő úrtól kell tartania Szalai Annamáriának és esetleg a Fidesz gazdasági holdudvarának, amikor a TV ügyeit szeretnénk vizsgálni, hanem az igazságszolgáltatástól, feltéve, ha követtek el olyan cselekményt, ami törvénybe ütközött.

Az üzemben tartási díj kapcsán én is határozottan szeretném önöknek jelezni, hogy a következő évben sem kell a magyar állampolgároknak üzemben tartási díjat fizetniük, és a következő évben szeretnénk, ha az önök partnerségét elnyerve, a médiatörvény módosításával egy megnyugtató és kétharmados háttérrel rendelkező gazdálkodási háttere lehetne, költségvetési finanszírozási háttere a Magyar Televíziónak, a Rádiónak és a Duna Televíziónak is. Természetszerűleg egy komplex médiatörvény-módosítást most behozni az ősszel a költségvetés tárgyalása mellett, a parlamenti, majd az önkormányzati választások kampányában nem lehetett, de önök is tudják, hogy ez készül, és ebben szakmai konszenzusra készülünk a szakmával és természetesen az önök bevonásával együtt.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt mondta Vígh Ilona képviselőtársunk, hogy javasolja a kormánypárti képviselőknek, hogy fogadják el a mostani beszámolót. Én nem tudom elfogadni. Nem tudom elfogadni, mert szakmailag mélypontra süllyedt ezen időszak alatt a magyar közszolgálati televízió. Én nem tudom elfogadni, mert a törvénytelenségek jellemezték, és ezek orvoslása nem történt meg. Én nem tudom elfogadni, mert a politikai elit, Orbán Viktor úrral az élen, megcsúfolta a demokrácia játékszabályait, és ehhez ez a kuratóriumi elnökség asszisztált. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) És én nem tudom elfogadni (Az elnök ismét csenget.), mert ha elfogadnám, akkor én magam is úgy gondolnám, hogy ezek megbocsátható (Az elnök ismét csenget.), apró vétkek - pedig nem azok. Éppen ezért a jövőre nézve egyszer s mindenkorra meg kell hogy jegyezzük: törvénytelenül bánni, a politika játékszerévé kitenni a közszolgálati intézményeket nem szabad. (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.) Ezért nem fogom elfogadni.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai