Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.00:56:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2003.11.03.), 267. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás egészségügyi, szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen a kormány napjai politikai értelemben mindig valahol meg vannak számlálva, mert hiszen a választók bizalma majd eldönti, érdemes-e arra, hogy megválasszák, vagy milyen pártok kapnak bizalmat. Nem nagyon hiszem, hogy e tekintetben most vitát kellene nyitni, azonban engedje meg, hogy ne értsek önnel egyet a lakossági szűrésekkel kapcsolatban. Ami a nőgyógyászati szűréseket, az emlőszűrés lehetőségét illeti, éppen most folyik ennek a rendszernek a kiterjesztése, természetesen ott és úgy, ahol a szakmai feltételeket erre megnyugtatóan tudjuk biztosítani, ahol a megfelelő géppark rendelkezésre áll.

A tüdőszűrő-hálózat működését sem szüntetjük meg, sőt most történik meg az igény felmérése a röntgengépek csereprogramja keretében. Sajnálattal kell önt arról tájékoztatom, hogy az előző kormány az elavult készülékek cseréjét 1999 és 2000 között szinte teljesen leállította, erre nem jutott forrás, nem jutott pénz, holott előrébb lennénk ezekben az ügyekben, ha az a bizonyos röntgenkészülék-csereprogram, amelyet 1997-ben még a Horn-kormány elindított, végigmehetett volna. Sajnálatos módon ez nem történt meg, ezáltal a tüdőszűrő géppark állagromlása folytatódott. Most, az idei évtől nyílik meg a lehetőség a technikai korszerűsítésre és fejlesztésre.

Sajnos számos olyan régi mobil szűrőállomás kiesett a napi rutinból, amely már nem képes a megfelelő színvonalú szűrőfeladatok ellátására. Azokon a helyeken, ahol most nem megy, ha úgy tetszik, helybe a szűrőállomás, arra van mód, hogy a lakosság a legközelebbi szakrendelésen való megjelenéskor vegye igénybe a szűrővizsgálat lehetőségét.

Egyébként, tisztelt képviselő úr, a kilencvenes évek második harmadától kezdődően az általánosan kötelező tüdőszűrés megszűnt, mert hiszen most már csak ott rendelünk el szűrővizsgálatot, ahol ezt a tbc-s megbetegedések száma külön indokolja. Ezt az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat méri, és ahol a betegség előfordulása számának gyarapodása ezt járványügyi szempontból indokolja, ott a megfelelő korcsoportokban és gyakorisággal elrendeli ezt a szűrővizsgálatot. Erre egyértelmű jogi és szakmai szabályok vannak.

Tisztelt Képviselő Úr! Miután a népegészségügyi program keretében nemcsak a rákszűrések ügyét, hanem a tbc-s és egyéb tüdőbetegségek szempontjából fontos tüdőszűrések ügyét is kiemelten kezeljük, de nem úgy, hogy olyan készülékekkel történik a szűrés, amelyik esetleg egészségi szempontból is veszélyes, ezért a géppark átfogó megújításáig a tüdőgondozói vagy szakrendelői ellátáshoz való hozzáférést tudjuk biztosítani. Ez lehetséges, hogy az ellátás szervezésének a megváltoztatásával jár, bizony a megbízható gépparkhoz el kell jutni, de így egyetlen honfitársunk nem rekesztődik ki a szűrések által felkínált prevenciós lehetőségekből.

Tehát azt tudom mondani, tisztelt képviselő úr, hogy inkább össze kellene fogni a helyi önkormányzatoknak, meg kellene nézni, hogy adott esetben hogyan tudják biztosítani az eljutást azoknak, akik ezzel a lehetőséggel tudnak, akarnak élni. Én úgy gondolom, hogy most ez a megoldás mindaddig, amíg a röntgengéppark korszerűsítését nem tudjuk befejezni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai