Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.12:16:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 219. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Országgyűlés! A jogi segítségnyújtásról szóló törvényjavaslat az állami jogi segítségnyújtó rendszerbe tartozó támogatásokat és az igénybevételükhöz szükséges feltételrendszert határozza meg, illetve a támogatások odaítélésével, nyilvántartásával, valamint magával a jogi szolgáltatás nyújtásával összefüggő jogokat és kötelezettségeket állapítja meg.

Örömmel tapasztaltam, hogy ebben a vitában, amelyben többen is felszólaltak, és kifejtették a frakciójuk álláspontját, alapvetően abban szinte mindannyian megegyeztek a felszólalók, hogy a szabályozás szükségessége egyértelmű és nyilvánvaló. Sőt, több alkalommal elhangzott az is, hogy magának az intézményrendszernek a definiálását is saját pártjuk programjába is beillesztették, tehát úgy gondolom, van rá esély, hogy a javaslat végső soron mindenki részéről, azaz minden frakció részéről támogatást kaphasson.

Talán a vitában elhangzottak közül elsőként arra kell az önök figyelmét felhívnom, hogy egy állami támogatási rendszer önmagában a rászorultsági feltételek jogszabályba foglalásától még nem lesz működőképes. A támogatás odaítélésével kapcsolatos hatósági jogkör, az engedélyezés, a jogorvoslatok elbírálása, a folyósítás, a nyilvántartás, a felülvizsgálat és még sok minden más gyakorlása ugyanis egy erre szakosodott apparátus hozzárendelését is mindenképpen igényli. Ezért nem tudja az előterjesztő támogatni azokat a módosító javaslatokat, amelyek a jogi segítségnyújtó hivatalok feladatait szeretnék valamilyen módon megszüntetni vagy azt törölni. Egyúttal jelezni szeretném azt is, hogy ezeket a megyei irodákat nemcsak a támogatások odaítélésére kívánjuk létrehozni, hanem közvetlen segítségnyújtó centrumokként működnének majd, amelyek a jogi segítők közreműködését nem igénylő, egyszerű felvilágosítást maguk is meg fogják tudni adni, ha az ügyfelek hozzájuk fordulnak, illetve természetesen az ügyük intézésére jogosult hatóságokhoz tudják továbbítani.

Fontos hangsúlyozni továbbá azt, hogy a perléshez adott anyagi támogatások odaítélésének a bíróságoktól a jogi segítségnyújtó hivatalokhoz való áttétele nem sérti a bíróságok függetlenségét, hiszen az ügy érdemi elbírálását ez nem érinti. Ebben mind a kormány, mind az egyeztetésben részt vevő igazságügyi hatóságok és a jogászi szakmák képviselői is teljes mértékben egyetértettek. Zárójelben szeretném megjegyezni, hogy még a költségkedvezmények felülvizsgálata és megvonása sem sértheti a bírói autonómiát, hiszen a törvényjavaslat értelmében erre csak a per befejezéséig van lehetőség, tehát a bíróság perköltségviselésre vonatkozó jogerős döntéséből fakadó jogokat és kötelezettségeket ez már nem érintheti.

Lényeges változás lesz a segítségnyújtás rendszerében a kirendelésen alapuló jogászi közreműködés önkéntessé tétele.

 

 

(17.50)

 

Emiatt nem tudjuk támogatni azokat a módosító javaslatokat, amelyek a jogi segítők körének szűkítésére irányulnak, hiszen az csak a jogszabály alkalmazását követő egy-két év elteltével válik nyilvánvalóvá, hogy valóban elegendő szakember csatlakozik-e a hálózathoz önkéntesen. Hozzáteszem ugyanakkor, hogy minden olyan javaslatra nyitottak voltunk és vagyunk, amely a jogi segítőhálózat ésszerű megszervezését segíti elő.

Végül egy nagyon rövid reagálást, ha szabad, még megtennék Lezsák képviselő úr iménti felszólalásával kapcsolatban. Az a probléma, amelyet ön felvetett, képviselő úr, valójában az én véleményem szerint ebben a törvényjavaslatban megoldást kap, méghozzá a tárgyi hatályra vonatkozóan a 3. § (3) bekezdésének b/2. pontja alatt. Az a megfogalmazás véleményem szerint azt a problémát, amelyet ön felvetett, megoldja. Kérem, majd legyen olyan szíves ezt tanulmányozva és figyelembe véve eldönteni, hogy tudja-e támogatni a javaslatunkat.

Természetesen azt szeretném kérni a tisztelt Országgyűléstől, annak minden frakciójától, hogy a szavazások során támogassa a javaslatot, és reményeink szerint a végszavazás során egységes parlamenti álláspont alakulhatna ki.

Köszönöm szépen a türelmüket és a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai