Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.01:14:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum “Kárpát-medencei magyar párbeszédö címmel konferenciát tartott a Magyar Állandó Értekezleten képviselettel rendelkező magyar pártok és szervezetek részvételével. A konferencia célja a kárpát-medencei magyar-magyar párbeszéd a kettős állampolgárság bevezetéséről és mindazon kérdésről, amely a schengeni követelmények teljesítése miatt hátrányt okozhat az anyaországgal való kapcsolattartásban.

Mi, magyar demokraták kiemelt jelentőséget tanúsítunk annak, hogy hazánk európai uniós csatlakozásával az elszakított nemzetrészen élő magyarok az anyaországgal a kapcsolattartásban ne szenvedjenek hátrányt. Ezzel a szándékkal és célkitűzéssel minden határon túli magyar szervezet is egyetért.

Az állampolgárságról szóló törvény 1993-ban született. Ez egy kétharmados törvény volt, és tíz évvel később is örvendetes mindannyiunk számára, hogy 235 igen és 2 tartózkodó szavazat mellett fogadta el az Országgyűlés a most hatályos törvényünket.

A hatályos állampolgársági törvény úgy szabályozza, hogy állampolgárrá válni születéssel lehet, az állampolgárságot megszerezni pedig három módon: honosítással, visszahonosítással és nyilatkozattal. A honosításon belül óriási támogatottsága volt az Országgyűlésben a kedvezményes honosításnak. A kedvezményes honosítás iránti kérelmet a magyar nemzetiségű külföldi állampolgárok esetében az terjesztheti elő, aki magyar nemzetiségűnek vallja magát; akinek felmenője magyar; aki legalább egy éve Magyarországon él, büntetlen előéletű, nincs Magyarországon ellene büntetőeljárás; Magyarországon megélhetése és lakóhelye van, és honosítása az állam érdekével nem ellentétes; aki nyelvismeretből és alapvető történelmi és alkotmányos ismeretből vizsgát tett.

A Magyar Demokrata Fórum most ennek a törvénynek a módosítására tesz javaslatot, hogy azok a külföldi állampolgárok, akik magyar nemzetiségűnek vallják magukat, akiknek a felmenője magyar, a honosítási eljárásban a jelenlegihez képest további kedvezményekben részesüljenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan megoldásra tesz a Magyar Demokrata Fórum javaslatot, amely a nemzetközi kapcsolatainkban is elfogadott, számos ország alkalmazza, mind az európai országok tagállamai között, mind pedig a szomszédos államokban. Az európai uniós tagországok közül bizony számos olyan ország van, ahol nem kötik bevándorláshoz az állampolgárságot, tehát az adott állam területén nem kell élni ahhoz, hogy megkapja az állampolgárságot. Három csoportba sorolja az Unió az efféle kedvezményeket: az egyik a nemzetiségi hovatartozás, nemzetiségi származás alapján - kifejezetten jellemzőek: németországi, spanyolországi és görögországi szabályok -; földrajzi és nyelvi alapú kedvezményeket biztosít például Franciaország - ez tipikusan gyarmati és protektorátusi területekhez kapcsolódik -; és tisztán kulturális kedvezményt biztosít Belgium. De nemcsak az európai uniós tagországokban, hanem a szomszédos országokban is találunk hasonló példákat nemzetiségi alapú kedvezmények sorára. Ilyen Szlovénia, Románia, Szerbia-Montenegró és Horvátország.

Külön érdemes megemlítenem Románia példáját, ahol 1991 óta biztosítják a határon túli románok számára, hogy bevándorlás, tehát romániai lakóhely vagy tartózkodási hely nélkül is szerezhessenek román állampolgárságot. 2003 óta pedig azok a volt román állampolgárok, valamint második generációig leszármazottaik, akik '89 előtt veszítették el állampolgárságukat, visszakaphatják, emellett megőrizhetik külföldi lakóhelyüket és más országbeli állampolgárságukat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalva: nem tekinthető nemzetközi jogi értelemben jogsértésnek, ha a nemzetközi jog előbb ismertetett korlátai között a Magyar Köztársaság az általam jelzett körben újraszabályozza a magyar állampolgárság megszerzésének szabályait.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Nagyon bízom abban, hogy a Magyar Országgyűlés ebben a nemzeti szolidaritásban, igen fontos kérdésben történelmi léptékű törvénymódosításra is készen áll.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai