Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.00:30:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2004.04.06.), 66. felszólalás
Felszólaló Rózsa Endre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÓZSA ENDRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Korábban, mint az oktatási és tudományos bizottságnak a többségi előadója, szóltam az oktatási területről, ugyanakkor meg kell azt fogalmazni, hogy egy-egy ilyen címzett támogatás hallatlanul fontos a többi profilban és a többi területen is. Ez a címzett támogatás a polgároknak szól, mert a polgárok használják az egészségügyi intézményeket, a kulturális létesítményeket, az oktatási intézményeket gyermekeiken keresztül, a belterületi vízrendszereket, a szennyvízberuházással kapcsolatos területeket. Úgy gondolom, hogy ez a címzett támogatás valósan és reálisan szolgálja a polgárokat.

Természetesen lehet fanyalogni azon, hogy a 3200 településből csupán 65 település kap támogatást. Nem nyelvbotlás ez a 65. Korábban egyik képviselőtársam jelezte, hogy 75 település. Nem; ha figyelmesen megnézi, akkor 75 beruházásról van szó, és 65 települést érint ez. Nagyon fontos az, hogy igenis 65 település, és ezen települések környéke olyan támogatásban részesül, amely több évre kihat az ottani fejlődésre vonatkozóan.

Fontosnak tartom megfogalmazni azt is, hogy ezeknek a beruházásoknak milyen a területi lefedettsége. Gulyás József képviselőtársam erről részben szólt már. Én olyan formában fogalmaznám meg, hogy a 65 településből négy címzett támogatás beruházás érinti a fővárost, 21 beruházás a megyei jogú városokat, illetve megyeszékhelyeket, 21 beruházás a városokat, 19 pedig a községeket, illetve a falvakat. Ha megnézzük ezt az összehasonlítást, egyértelműen azt fogalmazhatjuk meg, hogy a területi lefedettség tekintetében is korrekt.

Természetesen a különböző profilok tekintetében eltérések mutatkoznak, hiszen az egészségügyi beruházások, a kórházak, a jelentősebb egészségügyi intézmények városokban, nagyobb településeken vannak, ebből adódóan teljesen természetes, hogy itt a megyeszékhelyek, a városok felé a statisztikai arány egy kicsit elmozdul. Ugyanakkor a kulturális és az oktatási területen teljesen kiegyenlített ez az arány. A vízgazdálkodásban az ivóvízminőség javításával, illetve a szennyvízberuházásokkal kapcsolatban pedig döntő mértékben a kistelepülések részesülnek ezekből a különböző beruházásokból.

Egy kicsit visszatérve a címzett támogatások területén az oktatási területre, említettem, hogy összehasonlítást csak 1999-től célszerű tenni, hiszen ekkortól szólhatunk arról, hogy 200 millió fölötti beruházások kerülhettek be ebbe a körbe. Nagyon fontos dolog az, hogy ha összehasonlítjuk, hogy az oktatási intézmények számát tekintve hány intézmény kerül be a címzett támogatások körébe, akkor ez az elmúlt évek arányát figyelembe véve növekszik. Mint az oktatási és tudományos bizottság tagját, jó érzéssel tölt ez el. Hiszen 1999-ben 12 ilyen intézmény volt, 2000-ben 6, 2001-ben 9, 2002-ben 11, 2003-ban 15, most pedig a törvényjavaslatban 27 ilyen címzett támogatásra vonatkozó javaslat szerepel. Tehát úgy gondolom, hogy egyértelműen pozitív ez a tendencia, és ez szól a polgárokhoz, a polgárok gyermekeihez.

Mint egyéni országgyűlési képviselőt, nagyon nagy megnyugvással tölt el az, hogy szűkebb környezetemben a mezőtúri kórház fejlesztése is szerepel a címzett támogatások között. Ugyanakkor ezen fórumon is hangsúlyoznom kell azt, hogy itt nemcsak Mezőtúr és nemcsak a mezőtúri kórház a fontos, hanem fontos az a 70-90 ezer lakos, akik ebben a környezetben élnek. Ugyancsak el tudnám ezt mondani más településekre vonatkozóan is, és képviselőtársaim bizonyára meg fogják tenni ezt. Azért is fontos ez a beruházás, hiszen ez az 1,5 milliárd forintos beruházás egy 2700 négyzetméteres, háromszintes egészségügyi intézménynek a fejlesztését irányozza elő.

A címzett támogatások statisztikájából egyértelműen kitűnik az, hogy nagyobb városok részesülnek egészségügyi intézményekkel kapcsolatos beruházásokból, éppen ezért minket, kistelepüléseken élőket, kisvárosokban élőket örömmel tölt el az ilyen jellegű támogatás. Úgy gondolom, hogy egyáltalán nem trójai falóról van szó, hanem jogosan megdolgozott olyan beruházásról van szó, amelyet az ottaniak igényeltek. Azért is igényelték, mert 1973 óta Mezőtúron nem volt jelentősebb egészségügyi beruházás. Ugyanakkor megnyugvással tölti el az ott dolgozókat is ez a tény, hiszen az a 256 dolgozó, akik az egészségügy területén dolgoznak, bizonyára az elmúlt hónapokban, illetve az elkövetkezendő időszakban egyértelműen még nyugodtabban tudják gyógyító munkájukat végezni. Fontos dolog tehát a környék szempontjából az ott dolgozók, de a betegek tekintetében is. Nekünk mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ezek a beruházások realizálódjanak, hogy ne legyenek másod-, harmadrendű állampolgárok sem itt, sem máshol egészségügyi tekintetben. Fontosnak tartom azt, hogy ezek a beruházások együttes munkával, az önkormányzatokkal együtt valósuljanak meg.

Teljesen természetes, hogy ilyenkor különböző viták kapcsán felvetődik az, hogy milyen beruházásokra kerül sor, ezekre a beruházásokra milyen képviselői területen, milyen polgármestereknek a területén kerül sor. Úgy gondolom, hogy erre a későbbi kétpercesek során nyílik lehetőség. Nem az a kérdés, hogy milyen pártállású polgármester van, hanem az a cél, hogy minél több olyan beruházásra kerüljön sor, amely az ott élők érdekét szolgálja. Még egyszer hangsúlyoznám, hogy itt a címzettek a polgárok, és a polgárok nevében is mindenképpen meg kell köszönni ezeket a beruházásokat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai