Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.14:07:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2003.11.03.), 201. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:59


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az európai parlamenti képviselők választásáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatokról két héttel ezelőtt történt szavazás lehetetlen helyzet elé állított bennünket. Erre a szavazásra ugyanis úgy került sor, hogy nem sikerült minden kérdésben megegyezésre jutnunk, holott kétharmados törvény megalkotásáról van szó. Így a módosító javaslatok feletti szavazás azt eredményezte, hogy nemcsak a még meg nem oldott problémákra nem sikerül elfogadásra esélyes megoldást találni, hanem az ismert szavazástechnikai mechanizmus mellett még azokat a lényeges elemeket is kiszavazta a Ház a törvényből, melyekben már hónapokkal ezelőtt megegyezés jött létre közöttünk. Ennek következtében a most előttünk fekvő egységes javaslat egyrészt valóban egymásnak ellentmondó szabályokat tartalmaz, másrészt egészében tartalmilag is elfogadhatatlan, és azt gondolom, nemcsak a mi számunkra.

A kormány a 4146/53. szám alatt benyújtott, zárószavazás előtti módosító javaslattal erre a helyzetre kíván megoldást találni, holott jól tudja, hogy erre most már nincs lehetőség. Zárószavazás előtti módosító javaslattal csak a törvény egymásnak ellentmondó, esetlegesen alkotmányellenes vagy más törvénnyel ütköző rendelkezéseit lehet korrigálni, azokban a részeiben hozott döntésünket azonban, melyek ilyen hibában nem szenvednek, ezen az úton nem bírálhatjuk felül. Más szóval, a zárószavazás előtti módosító javaslat kizárólag a koherenciazavar feloldására szolgálhat, márpedig a kormány által benyújtott, 17 pontból álló módosítójavaslat-csomag többsége nem ilyen természetű. Ezért e módosítójavaslat-csomag elfogadását a Házszabály kizárja, enélkül pedig a törvény működőképtelenség okán attól függetlenül sem fogadható el, hogy a torzó egyes lényeges rendelkezéseit tartalmi okokból sem tudjuk támogatni.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportja előre látta ezt a veszélyt, és óvta a kormánytöbbséget attól, hogy úgy kezdjünk a módosító javaslatokról történő szavazáshoz, hogy a még nyitott és egyébként lényeges néhány kérdésben nem jutottunk egyetértésre. Javasoltuk a szavazás elhalasztását, annál is inkább, mert a legfontosabb kérdésben, a külképviseleteken történő szavazás módjában nagyon közel álltunk a megegyezéshez. Javaslatunk azonban süket fülekre talált, és a kormánytöbbség többségi döntéssel kierőltette ezt a szavazást, mely a kétharmados döntéshez szükséges előzetes egyetértés nélkül nem is vezethetett más eredményre, mint ami történt. A történtekért a felelősség a kormánykoalíciót terheli, amely nem törődve a következményekkel, két héttel ezelőtt belehajszolta az Országgyűlést ebbe a szavazásba.

Külön kell foglalkoznom a kormány módosító javaslatainak tartalmával. Egészen megdöbbentő ugyanis, képviselőtársaim, ami történt. Ma egy hete, hétfőn a Belügyminisztériumban tartott négypárti egyeztetés során, amikor arról tárgyaltunk, hogy a kialakult helyzetben hogyan lehetne megmenteni a törvényt, Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője tett egy megoldási javaslatot, melyet jobb híján, a törvény megmentése érdekében elfogadtam. Lendvai Ildikó javaslata úgy szólt, hogy a külképviseleteken olyan választási szerveket állítsunk fel, mint amelyek az országgyűlési és az önkormányzati választásokon itthon is működnek. Vagyis legyenek ezeknek választott tagjai, akiket az Országgyűlés választana meg egyszerű többséggel, és legyenek delegált tagjai, akiket a jelölő szervezetek delegálhatnak úgy, hogy részvételük költségeit az állam biztosítaná.

A Fidesznek más javaslata volt. Kétféle megoldást is előterjesztettünk még korábban a törvényjavaslat tárgyalása során. Mind a két javaslatunk háromtagú bizottság felállítását tartalmazta, melyek nem jártak volna pártdelegáltaknak az állam költségén való részvételével. A módosító javaslatokról történt, két héttel ezelőtti szavazás során azonban a kormánypártok mind a két javaslatunkat leszavazták. Ennek tudatában, amikor ma egy hete a Belügyminisztériumban, az ott megtartott négypárti egyeztetésen Lendvai Ildikó a javaslatát megtette, amely ugyan költségesebb a fideszes javaslatoknál, de mindenesetre alkalmas lehet arra, hogy a törvényt megmentse, kizárólag a törvény megszületése érdekében elfogadtam a frakcióvezető asszony javaslatát. Ritka pillanat ez, képviselőtársaim: kulcsfontosságú kétharmados kérdésben megegyezés jött létre az MSZP és a Fidesz között - ki emlékszik arra vissza, mikor volt ilyen utoljára?

Nem sokáig örülhettünk azonban a törvény megszületésének. A belügyminiszter asszony által írásban tanulmányozásra rendelkezésünkre bocsátott módosítójavaslat-tervezet ugyanis köszönő viszonyban sem volt Lendvai Ildikó általam elfogadott megoldási javaslatával. Másnap, vagyis kedden, amikor újabb, az átadott szöveg megerősítésére összehívott négypárti egyeztetésen felháborodásomnak hangot adtam, Avarkeszi Dezső képviselő úr, aki ezen az egyeztetőn az MSZP-t képviselte, szolidaritásáról biztosított. Kiderült, hogy a kormány az, akinek nem tetszik Lendvai Ildikó általunk már elfogadott javaslata, vagyis a vita kivételesen nem az MSZP és a Fidesz, hanem az MSZP és a kormány között áll fenn.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem akarok most azzal a közjátékkal foglalkozni, ami az elmúlt napokban a kérdés kommunikációja terén történt.

 

(16.40)

Pál Tibor belügyi államtitkár úr különböző zavaros nyilatkozatával Lendvai Ildikó javaslatát a Fidesz javaslataként próbálta beállítani, majd a csütörtöki nyilatkozata szerint úgy nyilatkozott, hogy az MSZP és a kormány elfogadná a Fidesz két héttel ezelőtt leszavazott javaslatát is. Ilyen előzmények után nagy érdeklődéssel vártuk, hogy a zárószavazás előtti módosító javaslatként milyen megoldásra fog indítványt tenni a kormány.

Tisztelt Ház! A kormány most előterjesztett javaslata sem a Lendvai Ildikó által tett javaslatot, sem pedig az államtitkár úr által említett korábbi fideszes javaslatot nem tartalmazza. A kormány túlteszi magát azon, hogy Lendvai Ildikó javaslatát elfogadtuk, és hogy ezáltal a törvény megszületése elől a legnagyobb akadály elhárulna; túlteszi magát az államtitkár azon előbb említett nyilatkozatán is, hogy elfogadnák a Fidesz által korábban javasolt megoldást. Előterjesztett viszont írásban egy olyan korábbi MSZP-s javaslatot, amelyet az Országgyűlés két héttel ezelőtt egyszer már elvetett, amely javaslat áttételesen kizárólag a kormány kezébe tenné le a külképviseleti választási bizottságok felállítását, és amely javaslat az elmúlt két hétben már fel sem merült megoldási lehetőségként.

Vagy arról van szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kormány és az MSZP között most is vita van, amit titkolni igyekeznek a közvélemény előtt, vagy pedig a kormány csúnya kettős játékot játszik: szavakban és kommunikációban, konkrét tartalommal, konkrét megegyezést ajánl, illetve ígér támogatni, írásban azonban ezekkel köszönő viszonyban sem álló, elfogadhatatlan javaslatot terjeszt elénk. A valóságos helyzet tehát az, tisztelt képviselőtársaim, hogy a túloldalon más a kimondott szó, és más az írásba adott szöveg. Ezzel talán egy darabig félre lehet vezetni a választókat, de így törvényt alkotni aligha.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány által benyújtott, zárószavazás előtti módosítójavaslat-csomagot, és a törvényt abban az állapotában, ahogy az előttünk fekszik, az előadottakra tekintettel nem tudjuk elfogadni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai