Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.14:19:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 86. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A leköszönő Juncker-bizottság tavaly májusban mutatta be javaslatát az EU 2021-27-es költségvetésére, amely hazánk és a kelet-közép-európai régió szempontjából súlyosan problematikus, politikailag motivált és igazságtalan. A „Kohézió barátai” elnevezésű, jelenleg 17 uniós tagállamot tömörítő országcsoport kormányfői 2019. november 5-i prágai találkozójukon 16-an közös nyilatkozatot fogadtak el az uniós költségvetés legfontosabb aspektusairól. A csúcstalálkozón Orbán Viktor miniszterelnök négy területet nevezett meg, amelyeken változtatásokat kell elérni egy igazságos és elfogadható uniós költségvetés érdekében. Először: a költségvetés bevételi oldalán átláthatóságra és érdemi egyszerűsítésre van szükség. Mindenekelőtt 2021-től meg kell szüntetni az Egyesült Királyság kívánságára kialakított, de a brexit után már indokolatlan korrekciók rendszerét, amelyben a gazdagabb nettó befizetők kisebb mértékben járulnak hozzá a közös erőfeszítésekhez, mint a szegényebb tagállamok.

Másodszor: a kohéziós politika nem valamiféle adomány, hanem a korlátok nélküli belső piac kialakításának folyománya, s nemcsak a méltányosság, hanem racionális gazdasági indokok miatt is szükséges a kevésbé fejlettek támogatása. A kedvezményezett országokban elköltött kohéziós pénz nagyobb része visszakerül a nettó befizetőkhöz a megnövekedett beruházási és kereskedelmi lehetőségek révén.

Harmadszor: a Juncker-bizottság politikailag motivált javaslata jelentősen csökkentené a kohéziós politika forrásait, és Magyarország szenvedné el a képviselő úr által is említett legnagyobb, 24 százalékos forrásvesztést.

(15.50)

Ez nem magyarázható sem gazdasági, sem politikai szempontból, így magyar részről teljesen elfogadhatatlan. Magyarországnak kompenzációban kell részesülnie, és erre vonatkozóan több javaslatot is kidolgoztunk már.

Negyedszer: elfogadhatatlan, hogy az új végrehajtási szabályok súlyos terheket rónának a kedvezményezettekre, miközben növelnék az adminisztrációs kiadásokat. Minden megkötést ellenzünk, amely a tagállamok mozgásterét szűkítené, és elutasítjuk a brüsszeli bürokrácia további hizlalását és a központi irányítású programok növelését. A nemzeti mozgásteret szintén tovább korlátozó kondicionalitások tekintetében pedig Magyarország nem fogadja el semmilyen új feltétel bevezetését sem a jogállamisággal, sem a migrációval, sem a szociális jogok európai pillérével kapcsolatosan.

Végül lényeges kérdés a költségvetés főösszege, amelyet a Bizottság szintén csökkenteni kíván. Miközben egyre több kihívással kell szembenéznie Európának, nem lehet figyelmen kívül hagyni a hosszú távú célokat sem, márpedig kevesebb forrásból nem lehetséges többet elérni. Az új kihívások finanszírozása nem történhet a szerződésen alapuló és jól bevált tradicionális politikák rovására. Ezt a november 5-i prágai nyilatkozat is megerősíti. Felhívom a figyelmet arra, hogy nem kívánunk engedni azoknak a törekvéseknek, amelyek költségvetési köntösbe bújtatva gyengítenék a tagállamok legjobban teljesítőkhöz való felzárkózásának esélyeit vagy az európai mezőgazdasági szektor életképességét. Szorgalmazzuk, hogy az uniós forrásokat az illegális migráció megállítására, ne pedig a migránsok integrációját célzó kétes értékű és eredményű programokra fókuszáljuk. Elutasítjuk, hogy a költségvetési források elosztása éket verjen az Unió keleti, déli és nyugati tagállamai közé, amint azt is, hogy az alapító szerződéseket megkerülve politikai nyomásgyakorló eszközzé silányítsák az Unió pénzügyi érdekeinek védelmére kialakított eszköztárat.

Szeretnénk biztosítani képviselő urat, hogy a kormány továbbra is határozottan kiáll a nemzeti és a közös európai érdekek védelmében. Várom válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai