Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.01:00:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.), 262. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Előterjesztő! A módosító javaslatot azért nyújtottam be, mert úgy gondolom, hogy a településrendezési tervek elkészítésére több okból szükség van. Minden határidő-módosítás - Magyarországon, ahol rendezetlen települések sokasága található - ezt a lemaradásunkat és a károk növekedését csak tetézi.

 

 

(16.20)

 

 

A módosító javaslatomat azzal a célzattal adtam be, hogy ne minden települést mentesítsünk a kötelezettsége alól, hanem a városokat, a kiemelt térségeken lévő településeket és természetesen azokat az agglomerációkat, ahol már most is tízezrek tüntetnek, és gondolom, az önkormányzati választásokon is meghatározó erővel bírnak azok a zöld-, az épített környezetet és saját környezetüket mentő csoportok, amelyek féltik a saját otthonaikat, gyerekeiket, unokáikat, féltik a rétet, az erdőt, a legelőt és mindazt, ami otthonná teszi a lakást, mindazt, ami egy településből csodálatos falut vagy várost varázsol.

Nem tartom igaznak azt a megállapítást, hogy ez egy új kötelezettség a települések számára, és az előző kormány vagy az előző kormányok soha nem adták meg az önkormányzat számára a szükséges hozzájárulást. Amióta világ a világ, Urtól Utópiáig, mondhatnám, de biztos, hogy a magyar települések, még a honfoglalás előtti időszakban is, tervezett módon határozták meg azok a közösségek, hogy hová kerüljenek a közösség számára szükséges létesítmények, hol legyen a lakóhely, hol legyen az állattartó hely, milyen szabályok vonatkozzanak az újonnan betelepülőkre, hol legyen a templom és így tovább.

Az önkormányzatiság kezdeti szakaszában is beszélhetünk arról, hogy a rendezett települések fogalmát is használta a magyar jogrendszer, ami azt jelentette, hogy bírtak olyan szabályozással, mai szóhasználattal olyan térszerkezettel, amely megállapította, hogy a települések fejlesztéséhez szükséges területek hol helyezkednek el, hol van a közlegelő, hol van az erdő, hol van a vízelvezető árok.

S ha itt nem műszaki képviselőtársak vannak, akkor hadd mondjam, hogy a magyar településtervezés, a magyar térképészet világhírű, ugyanakkor mégis elmaradott technikákat szorgalmazunk és hagyunk jóvá, analóg térképeket, ahelyett, hogy a már rendelkezésre álló digitális technikával ezeket az értékes információkat, amelyekből ma mezőgazdasági támogatásokat is jóváhagy az Unió, amelyből a nemzeti kataszterben a polgár meg tudja állapítani egy kattintással, hogy hol van a tulajdona, és azokat milyen terhek terhelik, vagy éppen milyen károkért számíthat az Unió, a magyar kormány vagy a magyar parlament támogatására, hiszen légi fotogrammetriai eljárásokkal ezeket lehet követni.

Visszatérek a módosító javaslatomra, hiszen nagy kört írtam le. Ezzel csak azt akartam alátámasztani, mennyire szükséges, hogy a rendezettségünk javuljon, és az önkormányzatok ez alól az egyébként valóban költséges és kistelepüléseknél néha a tűrőképesség határát is meghaladó összeg alól ne meneküljenek. A kistelepülések esetében elfogadom, hogy most, egy éven belül nem lehet teljesíteni ezt az 1997-ben útjára indított követelményt, és nem vagyok biztos abban sem, hogy ha egy évvel kinyújtjuk a határt, akkor egy év múlva nem ugyanez a helyzet áll elő. Elfogadom azt, hogy a városok esetében vagy a nagyvárosok és a kiemelt térségek esetében fontos legyen. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Befejezésül egy szót szeretnék hozzátenni, tisztelt elnök úr. Külön kérném az elnök úr segítségét abban, hogy a belvíz- és az árvízkárral sújtott területeken a parlament foglalkozzon majd egy olyan határozattal, hogy azon településeknek, amelyek egyébként is szegények, milyen módon tudjuk a rendezési terveket elkészíteni, hogy hullámtérben, ártérben és belvizes területeken ne építsenek szegény emberek házakat vagy ne épüljenek mezőgazdasági létesítmények. Itt a legszükségesebb, hogy olyan rendezési tervet fogadjunk el, ami segíti az ott élő embereket.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai