Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.13:27:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 402. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Sajnos többször volt már alkalmam itt az Országgyűlésben arról a témáról beszélni, ami szülővárosomat, Miskolcot érinti kifejezetten és a Sajó völgyét a levegőszennyezéssel. Az évnek ebben a szakaszában kezdődik az az időszak, amikor részben a fűtési módozatok miatt és a szilárd tüzelés miatt, részben pedig az egyéb adottságok miatt is ‑ a gépjárműforgalom miatt ‑ ha­tal­mas egészségügyi kockázattal kell szembenézni a Sajó völgyében. Ez évek óta így van, évtizedek óta így van, mindenesetre a tavalyi évben ez korábban nem látott méreteket öltött, a lehető legtöbb paraméterben többször volt egészségügyihatár-túllépés, Miskolc központjában, a Búza téri mérőállomáson is tapasztaltuk ezt. A PM10-koncentráció, azaz a 10 mikronnál kisebb porszemcsék koncentrációja volt, hogy majdnem 800 százalékos volt, magyarán az egészségügyi határérték majd’ 8-szorosát elérte. Elképesztő számok ezek! Mindezt úgy is látjuk, hogy egyébként nem a legkorszerűbbek feltétlenül ezek a mérőállomások, hiszen a legkisebbeket, a 2,5 mikronnál kisebb porszemcséket nem is alkalmasak mérni, és ezek a legártalmasabbak az emberi egészségre.

Én tavaly megígértem, hogy szakemberekkel konzultálok arról, hogy mit lehetne tenni, milyen tartalmi megoldások lehetnek ebben a helyzetben. Ilyen tartalmi megoldásokat azóta többször felvetettem. Rögtön azzal kezdtem, hogy Miskolc tekintetében újra kellene tárgyalni a „Modern városok” programot, és kifejezetten kell foglalkozni a légszennyezettség csökkentésére, megszüntetésére tett intézkedésekkel. Kutatás-fejlesztési pénzeket inkább ebben az irányban kellene elkölteni. Mindenesetre számtalan tartalmi megoldást vetettek fel mind a lakosok, mind azok az érintett szakemberek, civil szervezetek, akikkel konzultáltam.

A teljesség igénye nélkül néhányat hadd említsek meg újra itt napirend után az Országgyűlésben. Azt vetették fel: olyan beruházásokat kell támogatni kizárólag, ahol nem jár számottevő károsanyag-kibocsátással az alkalmazott technológia. Ösztönözni kell a társadalmi szemléletváltást, kerékpárutak építését; csökkenteni kell a gáz árát, hiszen a világpiaci árzuhanást az nem követte le Magyarországon; a tűzifának megfelelően előkészítettnek kell lenni, megfelelő minőségűnek kell lenni, és csökkenteni kell az áfatartalmát. Ellenőrizni kell a kereskedelmi forgalomban kapható szén mennyiségét, minőségét; szociális kazáncsereprogramot kell indítani.

Oda kell figyelni az épületenergetikai fejlesztésekre, az autócsere-programokat komolyabban kell támogatni, és végül, de nem utolsósorban a tartalmi megoldások közül a közösségi közlekedésben már középtávon az elektromos hajtású járművekre kell ráállni. Mindenesetre itt jegyezném meg, hogy az új MSZP-programban ez egy nagyon fontos pont, tehát a közösségi közlekedésben az elektromos hajtás elsődlegessé tétele. De ezek a tartalmi kérdések, amelyek nyilván nagyon sok erőforrást igényelnek, de mindig felhívom a figyelmet, hogy ebbe az irányba be kell fektetni, és a szemléletváltásra is oda kell figyelni.

(20.00)

Végül azonban hadd említsek meg egy olyan típusú tüneti kezelést, amely egy nagyon fontos miskolci innováció. A Miskolci Egyetem kutatócsapata hosszú évek kemény munkájával egy olyan kutatást készített elő, egy olyan fejlesztést, amely tulajdonképpen tüneti kezelésként nagyon gyorsan egy-egy területről magasabb légrétegekbe tudja juttatni egy-egy szennyezési pontról a szennyezett levegőt. Ez egy szmogkéménynek hívott eljárás, egy technológia, amely azt gondolom, hogy azokat az egészségügyi kockázatokat, amelyeket a légszennyezés jelent, gyorsan és hatékonyan meg tudja oldani, nyilván tüneti kezeléssel, de gyorsan és hatékonyan.

Arra hívnám föl újra és újra a figyelmet itt az Országgyűlésben, hogy az ilyen projektek érdemesek igazán kutatás-fejlesztési pénzekre, támogatásra. Vagy a „Modern városok” program keretében, vagy más programok keretében, európai uniós forrásokból vagy egyéb módon, én nem tudom, de újra és újra felhívom a figyelmet arra, hogy a kormány foglalkozzon ezzel a kérdéssel, és az Országgyűlés foglalkozzon ezzel a kérdéssel.

A Miskolci Egyetem kutatói, szakmai csapata igenis megérdemli azt, hogy ezt megtegyük. Azt gondolom, hogy sok százezer magyar embernek lehet egészségesebb az élete, ha ezt megtesszük. Óriási lépés volna ennek a projektnek a támogatása a légszennyezés elleni küzdelemben. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai