Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.00:10:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2004.04.06.), 12. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön napirend előtti hozzászólása lehetőséget ad a számomra, hogy néhány gondolatot megosszak önökkel azzal kapcsolatban, hogy ismét egy választás előtt vagyunk, egy választásra készülünk. Nem is a konkrét ügyhöz kívánok hozzászólni, mert azt gondolom, hogy az önmagáért beszél, hanem arról szeretnék inkább néhány gondolatot megosztani önökkel, hogy az európai parlamenti választásokra készülve mi az, ami fontosnak tart a Belügyminisztérium. Én azt gondolom, fontos arról néhány szót váltani, hogy milyen rendező elveket, milyen szempontokat kell a magunk számára kötelezőnek tekinteni.

Fontos az, hogy egy új választásra készülve tudjuk azt, hogy a demokráciánk értékmérője vagy a demokráciánk minősítésének az első fokmérője az, hogy a választások tisztasága megkérdőjelezhetetlen legyen. Én ezt nagyon fontosnak tartom, és azt gondolom, hogy ez mindannyiunk számára fontos. Magam azt tudom mondani, hogy a Belügyminisztérium és azok a választási szervek, amelyek előkészítik a választásokat - és most az európai parlamenti, uniós választásokat -, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a választás tisztasága, törvényessége megkérdőjelezhetetlen legyen.

A mindenkori Belügyminisztérium és a mindenkori belügyminiszter feladata az, hogy a választások tisztaságát különböző módon biztosítsa és óvja a választási irodák útján.

 

(9.30)

A jelöltek, a jelölő szervezetek és a választók számára különböző tájékoztatók és különböző felkészítések történnek. Ezek a tájékoztatók teljesen pártsemlegesek, hiszen nem az a cél, hogy valamelyik pártot preferálják ezek a tájékoztatók, hanem az a cél, hogy informáljuk a választókat, informáljuk a pártokat és a jelölteket azzal kapcsolatban, hogy hogyan zajlik a választás. Fontos, hogy azok a törvényes feltételek megteremtődjenek, létrejöjjenek, amelyeket korábban a jogszabályokban itt a parlamentben elfogadunk.

Azt is tudni kell, hogy a választási irodák működtetnek csalást felderítő számítógépes rendszert. Ennek az a lényege, hogy aki többször kíván szavazni, ez a rendszer kidobja azt a nevet, megmutatja, hogy ki, aki már máshol esetleg szavazott. Volt már erre példa, hogy egy-egy szavazásnál ilyen személy előkerült. Én abszolút nem mondom azt, hogy ez szántszándékos lenne. Sokszor előfordul, hogy a szavazót egyfajta hevültség irányítja, a pártja iránti elkötelezettség, az a szándék, hogy minél több esetben támogassa a jelöltet, és ezért teszi ezt meg. Ez a rendszer biztosítja, hogy ilyenre nincs lehetőség, ez nem történhet meg.

De én azért nagyon fontosnak tartom azt is, hogy a pártoknak is van ebben feladatuk. A pártoknak feladata, hogy a választóikat, a szimpatizánsaikat tájékoztassák és felvilágosítsák azzal kapcsolatban, hogy ilyen módon nem lehet a szavazást megtartani. Természetesen azt is el kell mondani, hogy ha pénzen vagy más módon vásárolt voksokat próbálnak megszerezni, akkor ez is törvénybe ütközik. Én azt gondolom, hogy fontos ez a tájékoztatás, és ezért jó, hogy itt most napirend előtt erről tudunk szót váltani.

Egy újabb választáshoz közeledünk, választásra készülünk, június 13-án az uniós választásra. Erre a választásra készülnek természetesen a különböző szervek által a bizottságok, a pártok, a választók és persze maga az egész ország. Én nagyon fontosnak tartom - és erre szeretném ismét felhívni a figyelmet -, hogy a választók, a pártok, a különböző választási szervek és választási bizottságok megfelelően fel tudjanak készülni, és megfelelően felkészültek legyenek a választásra, ismerjék a törvényeket, ismerjék azokat a szabályokat, amelyek alapján ezt meg lehet tartani, és amelyek alapján választást lehet bonyolítani pontosan azért, hogy utána ne lehessen megkérdőjelezni, hogy egyébként törvényesen jutott-e mandátumhoz valamelyik képviselő, vagy nem törvényesen jutott valamelyik képviselő mandátumhoz.

Én azt tudom mondani, hogy a Belügyminisztériumban és az Országos Választási Irodában azzal a munkával, amit már hetek óta folytatunk akár a tájékoztatást, akár a felkészítést tekintve, minden erőnkkel azon leszünk, hogy az európai parlamenti választások bonyolítása törvényes legyen, és én ehhez kérem a pártok, a választópolgárok megfelelő hozzáállását. Én azt gondolom, mindannyiunk érdeke, hogy úgy történjen ez a választás, hogy a későbbieknek ne lehessen megkérdőjelezni a végeredményét.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai