Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.00:50:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2003.12.08.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. László Csaba
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁSZLÓ CSABA pénzügyminiszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Napirend előtti felszólalásának címében képviselő úr feltette a kérdést, hogy pótolja-e a kommunikáció az őszinteséget. Szerintem ez nagyon jó kérdés. Akkor, amikor negyedévről negyedévre csökken a GDP növekedése, akkor, amikor több száz milliárd forintot költ el az állam a költségvetésen kívül, akkor, amikor fenntarthatatlan finanszírozási rendszereket indít el, akkor, amikor csökkennek a feldolgozóipari beruházások, és akkor, amikor a forint reálértelemben 15-20 százalékkal értékelődik fel egy év alatt, miközben Nyugat-Európában recesszió indul el, valóban nem biztos, hogy szerencsés, ha győzelmi kommunikációkat folytat egy kormány. Azok a tények, amelyekre az előbb utaltam, a 2001-2002-es időszakra vonatkoznak, erre jellemző, hogy a gazdaságpolitikában egy fordulat indult meg, amelynek ma látszanak világosan a jelei. (Nagy zaj, közbeszólások az ellenzéki oldalon. - Az elnök csenget.)

Tavaly nyáron világossá tettük, hogy a költségvetési hiány növelése, a laza jövedelempolitika - amely óhatatlanul együtt kell, hogy járjon egy kemény monetáris politikával - nem fenntartható hosszú távon. Tankönyvek tucatjait lehet megnézni, amelyek a laza költségvetési és jövedelempolitika és a kemény monetáris politika veszélyeiről írnak. Azt gondolom, az elmúlt év alapján világosan látható, hogy mik ennek a következményei. Ehhez képest világosan fogalmazza meg az új kormány gazdaságpolitikája, hogy csökkenteni kell érdemben az államháztartás hiányát, amely tavaly több mint 9 százalék volt, az idén 5 százalék alatt lesz, jövőre pedig 3,8 százalék. Ez a kormány fogalmazta meg azt, hogy óvatos jövedelempolitikára van szükség, és a kampányban nem mi ígértük azt, hogy négy év alatt meg fogjuk duplázni a kereseteket Magyarországon. Ez is kommunikációs kérdés. És ez a kormány volt az, amelyik közösen kidolgozta az eurózónához csatlakozás stratégiáját a Magyar Nemzeti Bankkal, és ez a kormány volt az, amelyik közös inflációs célt határozott meg 2005-re.

A forintpiacnak az elmúlt hetekben történő alakulása pontosan mutatja - és most látszik igazán -, hogy mennyire következetesen kell végigvinni azt a gazdaságpolitikát, amelyet tavaly nyáron elindítottunk. A gazdaságban látszanak azok a jelek, amelyek ilyenkor természetesek. A beruházási célú importok elkezdtek növekedni, ami értelemszerűen még a folyó fizetési mérleg hiányának átmeneti növekedését fogja eredményezni. Emiatt lehetnek adott esetben idegesek a piacok. De azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a folyó fizetési mérleg hiányát az elmúlt héten született gazdaságpolitikai döntések vagy ne adj' isten kommunikáció határozza meg.

Ha megnézzük az elmúlt időszak gazdasági adatait, jól látható, hogy a harmadik negyedévben már gyorsult a GDP növekedése, a feldolgozóipari beruházások a tavalyi csökkenés után erőteljes növekedésnek indultak - egyes ágazatokban ez több mint 20 százalékos mértéket ért el -, az ipari termelés pedig 10,6 százalékkal nőtt az év első tíz hónapjában. Ezek azok a jelek egyébként, amelyekre vártunk az elmúlt másfél évben, de ezek azok a jelek, amelyeket természetesen még nem szabad túlértékelni. Ezek még törékenyek, ezért fontos az, hogy a piac bizalmát vissza tudjuk szerezni és fenn tudjuk tartani.

Magyarország jövő év május 1-jétől csatlakozik az Európai Unióhoz. Ahogy képviselő úr az előbbiekben mondta, Magyarország devizakötvényeinek az árfolyama nem változott az elmúlt hetekben, az elmúlt napokban. Ez azt mutatja, hogy az országkockázat nem változott. Ami változott, az az árfolyam jövőbeli alakulásába vetett hit, ez határozza meg jelenleg a piacok mozgását. Azt hiszem, ha megtörténnek azok a lépések, amelyekre miniszterelnök úr is utalt, és a bizalom visszaszerződik, akkor a Nemzeti Bankkal közösen olyan pénzügypolitikát, olyan gazdaságpolitikát tudunk folytatni, amely ezt a gazdaságot fenntartható növekedési pályára tudja állítani. És azt hiszem, ebben a folyamatban nem az a jó hozzáállás, ha 1600 milliárd forintért adunk be módosító indítványokat a költségvetési hiány növelésére, vagy ha alapjaiban akarja valaki a költségvetést újraszabni.

Az, hogy napról napra változnak az árfolyamok egy piacon, teljesen természetes jelenség. Egyébként, mielőtt ma elindultam a parlamentbe, a forint erősödött.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon. - Zaj és bekiabálások az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai