Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.01:38:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap, 193. felszólalás
Felszólaló Dr. Szájer József (Fidesz)
Felszólalás oka Határozathozatal módosítókról
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 20:48

Felszólalások:  <<  193  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Regisztráltuk azzal a kéréssel, hogy ilyenkor már népszerűség-hajhászás a visszavonás, és már nem igazán segíti érdemben a munkát. Mindenesetre köszönöm a visszavonást. (Derültség és taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Tisztelt Országgyűlés! Felhívom a figyelmüket, hogy a minősített többséget igénylő támogatott javaslatok elfogadása kizárja az alapajánlás 18., 31., 39., 40., 42. és 66. pontjában, valamint a kiegészítő ajánlás 4., 5., 10., 12., 13., 14., 15., 16. és 26. pontjaiban levő javaslatok elfogadását. Az egyszerű többséget igénylő támogatott módosító javaslatok elfogadása pedig az alapajánlás 24., 36., 48., 50. pontjában, valamint a 71. pontjának 1., 2. és 3. részében, továbbá a kiegészítő ajánlás 8. pontjában szereplő javaslatok elfogadását.

Először a minősített többséget igénylő, támogatott módosító javaslatokról határoz az Országgyűlés, a külön szavazásra kért ajánlás 7. pontja kivételével.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a minősített többséget igénylő támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 194 igen, 153 ellenszavazattal, 8 tartózkodás mellett nem fogadta el.

 

(18.00)

 

Most az egyszerű többséget igénylő támogatott módosító javaslatokról határozunk, a külön szavazásra kért ajánlás 13. és a kiegészítő ajánlás 20. pontja kivételével. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az egyszerű többséget igénylő támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 193 igen szavazattal, 163 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most azokról a módosító javaslatokról határozunk, amelyekről a Házszabály értelmében még szavazni lehet; még elég sok ilyen van.

A kiegészítő ajánlás 4. és a hozzá kapcsolódó 5., 6., 10., 11. és 17. pontjaiban Salamon László azt javasolja, hogy a külképviseleteken a választási iroda helyett választási bizottságok működjenek, és megállapítja a jegyzőkönyvvezető megválasztására, a külképviseleti névjegyzék összeállítására vonatkozó szabályokat is. A bizottságok nem támogatják. A javaslatsor elfogadása magában foglalja az ajánlás 20., 31. és 47. pontjaiban lévő indítványokat. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 168 igen szavazattal, 188 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most az ajánlás 20. pontjában lévő javaslatot teszem fel szavazásra, szintén Salamon László indítványa alapján. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 165 igen szavazattal, 193 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A kiegészítő ajánlás 15. pontjában Salamon László a választási eljárásról szóló törvény módosítását javasolja a külképviseleti szavazás módjának meghatározásával és az elektronikus szavazási rendszer kizárásával. A javaslat magában foglalja az ajánlás 31. és 40. pontjait. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 162 igen szavazattal, 194 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most az ajánlás 40. pontjáról döntünk - szintén Salamon László javasolja -, amely csak az elektronikus szavazás kizárására vonatkozik. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 157 igen szavazattal, 191 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 18. pontjában, valamint az ehhez kapcsolódó 31., 39. és 47. pontokban Salamon László a külképviseleti választási bizottságok létrehozására tesz javaslatot, meghatározza annak feladatkörét, és indítványt tesz a tagok megválasztásának szabályaira is. Ezzel alternatív tartalmú javaslatot terjeszt elő a kiegészítő ajánlás 12. pontjában az alkotmányügyi bizottság, továbbá a kiegészítő ajánlás 3. és 14. pontjaiban Salamon László.

Először az ajánlás 18. pontjával kezdődő javaslatsorról határozunk, amelynek elfogadása magában foglalja a kiegészítő ajánlás 16. pontját. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 165 igen szavazattal, 193 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a kiegészítő ajánlás 12. pontjában szereplő indítványról határozunk az alkotmányügyi bizottság javaslata szerint. A javaslat elfogadása kizárja a kiegészítő ajánlás 13. pontját. A bizottságok támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 41 igen szavazattal, 314 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a kiegészítő ajánlás 3. és 14. pontját teszem fel szavazásra, amelyeket Salamon László terjesztett elő. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 164 igen szavazattal, 194 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A kiegészítő ajánlás 1., 7., 16., 22., 23. és 26. pontjaiban Salamon László a választójog gyakorlásának és a névjegyzékbe történő bekerülés feltételeinek szabályait terjeszti elő. Ezek közül az 1., 7., 16., 22. és 23. pontok esetében minősített többségű határozatra van szükség. A 26. pontról csak akkor határozunk, ha az Országgyűlés ezeket a javaslatokat elfogadja. A minősített többséget igénylő rendelkezések elfogadása kizárja az ajánlás 64. pontját. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 161 igen szavazattal, 194 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 13. pontjában Avarkeszi Dezső a törvényjavaslat 11-15. §-ainak elhagyását kezdeményezi, amelyek az európai parlamenti képviselők jogállására vonatkozó szabályokat tartalmazzák. Ezzel kapcsolatban jogszabályi hivatkozást kíván módosítani az ajánlás 59., 64. és 67. pontjaiban. A 13. pont, valamint az 59. pont első felének elfogadásához egyszerű többség, míg a 64. és 67. pontok elfogadásához minősített többség szükséges. Ez utóbbiról csak akkor döntünk, ha az Országgyűlés az egyszerű többséget igénylő indítványokat elfogadta. Az egyszerű többséget igénylő javaslatot az előterjesztő és a bizottságok támogatják, de a Fidesz-frakció kérésére külön dönt az Országgyűlés. Ennek elfogadása kizárja az ajánlás 17. pontját. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 354 igen szavazattal, 3 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most a minősített többséget igénylő javaslatokat teszem fel szavazásra az ajánlás 59. pontjának második része, valamint a 64. és a 67. pontjai szerint. Ezek elfogadása kizárja az ajánlás 60. és 65. pontjait. A bizottságok támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 21 igen szavazattal, 338 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

Most az ajánlás 60. és 65. pontjairól határozunk, amelyeket Avarkeszi Dezső terjesztett elő. A 60. pont második felének, illetve a 65. pont elfogadásához minősített többségű döntés szükséges. A 60. pont első feléről tehát csak akkor szavazunk, ha az Országgyűlés a minősített többséget igénylő pontokat elfogadta. A bizottságok támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 2 igen szavazattal, 355 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A kiegészítő ajánlás 2. pontjában Salamon László az 5. § (3) bekezdésének módosításával, illetve új rendelkezéssel történő kiegészítésével a többes ajánlás tilalmát terjeszti elő. Ez a javaslat magában foglalja az ajánlás 6. és 7. pontjait, amelyek egymás mellett is elfogadhatók. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 163 igen szavazattal, 192 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most az ajánlás 6. pontjáról döntünk Herényi Károly indítványa alapján. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 21 igen szavazattal, 335 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

Most az ajánlás 7. pontjáról döntünk Salamon László indítványa szerint. A javaslatot az előterjesztő és a bizottságok is támogatják, de a Fidesz-frakció kérésére külön dönt az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 356 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Az alapajánlás egymással összefüggő 8., 10., 12., 33. és 68. pontjaiban Eörsi Mátyás a választási szabályok módosításával nyílt listás rendszer bevezetését javasolja. A frakció kérésére határoz az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 18 igen szavazattal, 336 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

 

(18.10)

 

Az ajánlás 19. és 42. pontjaiban Salamon László a törvényjavaslatot a szavazatösszesítés és -számlálás szabályaival kívánja kiegészíteni. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 164 igen szavazattal, 193 nem ellenében nem fogadta el.

Az ajánlás 26. pontjában Salamon László az uniós polgárok névjegyzéke pontosításának szabályait terjeszti elő. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 159 igen szavazattal, 197 nem ellenében nem fogadta el.

Az ajánlás 27. pontjában Herényi Károly a választási eljárási törvény kiegészítését kezdeményezi, hogy a névjegyzékbe vétel elutasítását szükséges legyen megindokolni. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 28 igen szavazattal, 325 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 28. pontjában Salamon László szövegpontosítást javasol. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 166 igen szavazattal, 192 nem ellenében nem fogadta el.

A kiegészítő ajánlás 13. pontjában Salamon László a külképviseleti választási bizottság tagjaira vonatkozó rendelkezést terjeszt elő. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 165 igen szavazattal, 193 nem ellenében nem fogadta el.

Most a kiegészítő ajánlás 20. pontját teszem fel szavazásra. Ebben Salamon László a nyilvántartási törvényt kívánja kiegészíteni a lakcím fogalmával. A bizottságok és az előterjesztő egyaránt támogatják, a Fidesz-frakció külön kérte a szavazást. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatot 355 igen szavazattal, 6 nem ellenében elfogadta.

Az ajánlás 34. pontjában Herényi Károly a választási eljárásról szóló törvény kiegészítésével azt javasolja, hogy a szavazólapok a jelölő szervezet elnökének nevét is tartalmazzák. A 35. pontban Salamon László azt kezdeményezi, hogy a szavazólapokon a jelölő szervezetek jelképei azonos területnagyságon szerepeljenek. A javaslatok egymás mellett is elfogadhatók.

Először a 34. pontot és a hozzá kapcsolódó 69. pontot teszem fel szavazásra. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 21 igen szavazattal, 339 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a 35. és a hozzá kapcsolódó 70. pontokról határozunk. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 181 igen szavazattal, 174 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 41. pontjában Salamon László a választási eljárási törvény egyik bekezdésének helyébe a külképviseleteken kizárja a mozgóurnás szavazás lehetőségét. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 166 igen szavazattal, 195 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 44. pontjában Salamon László a szavazatok újraszámlálásának új szabályait kívánja beiktatni. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 166 igen szavazattal, 193 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 45. pontjában Salamon László jogorvoslati lehetőséget kíván biztosítani az OVB többes jelöltség miatt nyilvántartásba-vételt megtagadó döntése ellen. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 166 igen szavazattal, 193 nem ellenében nem fogadta el.

Az ajánlás 57. pontjában Herényi Károly a 68. §-t új rendelkezésekkel kívánja kiegészíteni. Ebben azt javasolja, hogy az országgyűlési képviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabály csak 2006. július 1-jén lépjen hatályba. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 17 igen szavazattal, 339 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal végére értünk. Megkérdezem, hogy van-e valakinek tudomása olyan módosító javaslatról, amelyről kellett volna határoznunk, de nem szavazott az Országgyűlés. (Senki sem jelentkezik.)

Tisztelt Országgyűlés! A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról szóló országgyűlési határozati javaslat zárószavazása. Az előterjesztést H/4629. számon, az egységes javaslatot pedig H/4629/19. számon kapták kézhez. Módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról szóló országgyűlési határozati javaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 199 igen szavazattal, 161 tartózkodás mellett az előterjesztést elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a jogi segítségnyújtásról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/4919. számon kapták kézhez, az egységes javaslatot pedig T/4919/46. számon. Módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a jogi segítségnyújtásról szóló törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 192 igen szavazattal, 160 nem ellenében, 10 tartózkodás mellett az előterjesztést elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az elektronikus cégeljárásról és a cégiratok elektronikus úton történő megismeréséről szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/4625. számon kapták kézhez, az egységes javaslatot pedig T/4625/17. számon. Módosító javaslat nem érkezett, határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az elektronikus cégeljárásról és a cégiratok elektronikus úton történő megismeréséről szóló törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 208 igen szavazattal, 152 nem ellenében, tartózkodás nélkül az előterjesztést elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a gyermekek feletti felügyeleti jogot érintő határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint a felügyeleti viszonyok helyreállításáról szóló, 1980. május 20. napján, Luxemburgban kelt európai egyezmény megerősítéséről szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája és határozathozatala. Az előterjesztést H/5834. számon, a bizottságok ajánlásait pedig H/5834/1-2. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Hankó Faragó Miklós igazságügyi államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának.

 

Felszólalások:  <<  193  >>    Ülésnap adatai