Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.01:06:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.), 270. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szomorú történetet kell felvázolnom önöknek, azért szomorú történetet, mert Baranya megye, ahol lakom, az 1980-as évek közepéig, végéig az ország megyéinek élmezőnyébe tartozott gazdasági teljesítőképessége, teljesítőereje, illetve a lakói életszínvonalát tekintve. A rendszerváltozás sajnos hátrányosan érintette megyénket, hiszen a szocialista tervgazdaságról a szabad verseny jellemezte piacgazdaságra történő átalakulás megviselte a Baranya megyei állami vállalatokat. Az átalakulás sajnos nem ment a legoptimálisabb formájában, nagyon sok vesztese, sok elbocsátott munkaerő volt.

Ez a hátrányos helyzet tovább fokozódott 1991-ben, amikor kitört a délszláv válság, a horvát-jugoszláv háborúval gyakorlatilag a határaink bezárásra kerültek, és Baranya megye, amely addig gyakorlatilag egy központi szerepet töltött be Dél-Európa, a délszláv államok és Nyugat-Európa között, Magyarország egyik zsákutcájává vált. Ha egy sportból vett hasonlattal élnék, akkor azt mondanám, hogy a háború hatásai következtében megroggyant a megye, majd a bányabezárások felszámolása következtében végleg a padlóra kerültünk. A piaci versenyben az 1990-es évek elején gyakorlatilag azoknak a megyéknek volt esélyük a felzárkózásra és a sikeres átállásra, amelyek kiváló infrastrukturális adottságokkal rendelkeztek, jó megközelíthetőséggel és megfelelő mennyiségű és minőségű szakképzett munkaerővel.

Baranya megye sajnos eme adottságok kérdéskörében nem tudta állni a versenyt, amelynek talán a legnagyobb hátrányát nehezen való megközelítése jelezte. Az addig épülőben lévő autópályák messze elkerülték Baranyát. Egyetlen megoldást a 6-os út gyorsforgalmi úttá, autópályává történő fejlesztése jelentett volna. Eme hatások következtében Baranya megye sajnos az 1990-es évek végére az ország megyéi rangsorának hátsó részére került.

A polgári kormány 1998-ban, a kormányzás átvételét követően megalkotta a gyorsforgalmi úthálózat-fejlesztési koncepcióját, amelyben nem kevés munkánknak köszönhetően sikerült elérnünk azt, hogy az M6-os, M56-os útszakaszok gyorsforgalmi úttá történő fejlesztése szerepeljen, mégpedig dátum szerint 2003 és 2005 között a budapest-dunaújvárosi szakasz megépítése, 2005 és 2008 között a teljes szakasz, tehát egészen a horvát határig való kiterjesztése került megjelölésre. Nagyon sok kritikát kaptunk a Baranyában működő szabad demokrata és szocialista országgyűlési képviselőktől, akik ezeket az eredményeket el nem ismerve azt rótták fel nekünk, miért nem tudjuk elérni, hogy már ebben a ciklusban, 1998 és 2002 között elinduljon az M6-os, M56-os gyorsforgalmi autóút építése, mielőbb elérhetővé váljon Baranya.

A 2002. évi országgyűlési kampányban mindkét párt országgyűlési képviselői azt hangsúlyozták: majd ha ők kerülnek hatalomra, ők kerülnek kormányzati pozícióba, akkor azt fogják elérni, hogy 2006-ig a teljes autópálya-szakasz megépülhessen. Wekler Ferenc képviselő úr külön gigantplakáton hirdette magát Mohács körzetében, alatta a gyorsforgalmi út, és kint az autópálya-jelzés: 6-os, 56-os, itt a megváltó.

 

 

(16.40)

 

Kérem szépen, minap került kezembe a nemzeti fejlesztési terv stratégiája, amely 2004 és 2006 között tartalmazza azokat a fejlesztéseket, amelyeket a szocialista-szabad demokrata kormány európai uniós források felhasználásával szeretne megvalósítani. A közlekedési infrastruktúrát érintő fejezetében azt olvashatjuk, jelentős forrásokat igényelnek a gyorsforgalmi úthálózati fejlesztések, a közúti Helsinki-folyosó kiépítése az országhatárig, az M3 Nyíregyházáig, az M7 még hiányzó szakaszai és az M6-os Budapest-Dunaújváros szakasza.

Kérem, megint kiderült, hogy amiről a kampányban beszéltek, az csak olcsó fogás volt, amikor a tettek mezejére kell lépni, akkor visszahátrálnak, és olyan megoldást választanak, amelyet a lehető legszűkebb költségvetési keretek között is meg tudnak valósítani. Nagyon szomorúnak tartom, mert nagyon sok állampolgárt tévesztettek meg ezzel, és a reményeiket vették el ezeknek az embereknek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai