Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.23.21:42:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.), 107. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás egészségügyi, szociális és családügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY egészségügyi, szociális és családügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Örülök annak, hogy a patológusok helyzetéről szót ejthetünk a tisztelt Házban. Hozzáteszem, hogy nem csupán a társaság segélykéréssel is felérő felhívása kapcsán kezdtünk ezzel foglalkozni, hiszen bizonyára emlékszik ön is arra, hogy az egészségügyi és szociális bizottság már tavaly tárgyalta a patológia helyzetét. Tett javaslatokat, talán bölcs javaslatokat is, azonban ezeket az előző kormány valami oknál fogva nem tudta megfontolni.

Az egyik súlyos gond a szakmai létszámhiány. Dolgozunk ezért olyan megoldáson, hogy a patológia területén és más hiányszakmákban elhelyezkedők számára a jelenleginél hosszabb ideig vállaljuk át a képzés költségeit, a rezidensi fizetést. Nemcsak a patológus orvosok, hanem az előszűrő asszisztensek hiánya is nagy gondot jelent, hiszen az ő képzésük az elmúlt három évben teljesen leállt. Ennek újbóli rendszerbe állítása talán a jövő évtől megkezdődhet. Másfél éve húzódik a finanszírozás korszerűsítése. Reméljük, hogy ez a folyamat az utolsó negyedévben lezárul. Az új szabálykönyv, amely összerakja a finanszírozás alapjául szolgáló szakmai szabályokat, megjelenik rövidesen. Mindazonáltal nem szándékozunk egy-egy szakma nyomására külön kasszákat és külön pénzkereteket kialakítani, hanem olyan technikát kell alkalmazni, hogy a korrekt betegellátás teljes folyamatában legyen érdekelt minden szakma, így a patológia is.

Mindezen túlmenően szemléletet is kell formálni, mert a patológia már régóta nem a halottvizsgálat tudománya, hanem a diagnosztika, a gyógyulási esélyek megállapításának szakterülete, és ezt kell az egészségügyi menedzsernek, a kórházvezetőnek és az egészségpolitikának is megtanulni.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai