Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.09:01:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2003.05.28.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Wiener György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Jelentős állomáshoz érkezett a magyar parlament ezzel a házszabály-módosítással. Nem azért, mert a módosítások alapvető jelentőségű kérdéseket érintenek, bár - mint erre Avarkeszi Dezső képviselőtársam, bizottsági alelnök úr felhívta a figyelmet - ideje volt már annak, hogy az Országgyűlés eleget tegyen az Alkotmánybíróság felszólításának.

Azért jelentős ez a mostani változtatás, mert egy teljes körű konszenzusra épül. Nagyon ritka, hogy ebben a politikailag megosztott Házban s ebben a politikailag megosztott magyar társadalomban valamilyen kérdésben végül is a politikai szereplők, a politikai cselekvők közös álláspontra jussanak. Úgy vélem, hogy önmagában ez a tény figyelmet érdemel, és egyben jelzi azt is, hogy szemben azokkal a vélekedésekkel, melyeket az előző napirendi pont kapcsán egyes ellenzéki képviselőtársaim kifejtettek, van lehetőség arra, hogy természetesen a parlamentarizmus keretei között, a többségi elvet figyelembe véve esetenként megegyezés szülessen.

Természetesen nem szabad ezt a megegyezést eltúloznunk. Világosan látnunk kell azt, hogy olyan kérdésekben született közös álláspont, amelyekben pillanatnyilag nem lehet előre látni, hogy valamely rendelkezés, valamely megoldás kinek számára lesz előnyös. Vitathatatlan, hogy 1998 és 2002 között lehetetlen volt megegyezni abban, hogy mennyi legyen a parlamenti képviselőcsoport minimális létszáma. Mindkét oldalnak speciális politikai érdekei fűződtek ahhoz, hogy egy bizonyos, ma már nem létező képviselőcsoport fennmaradjon-e, avagy ne maradjon fenn. Ez a kérdés megakadályozta a konszenzus kialakulását. Jelenleg azonban ilyen probléma nem létezik, ennek következtében a megegyezés megszületett.

Látszólag politikasemleges a független képviselőkkel kapcsolatos szabályozás is. Itt is utalnom kell arra - ezt megtette egyébként Avarkeszi Dezső képviselőtársam is -, hogy alkotmánybírósági elvárásnak, alkotmánybírósági döntésnek kell eleget tennie a parlamentnek. Tehát ebben az esetben is a döntés irányába bizonyos kényszerek hatottak. Ám a megegyezést nagymértékben elősegítette az, hogy jelen pillanatban a független képviselők száma mindössze kettő, s bár pontosan tudjuk, hogy a pártállásuk milyen, a tevékenységük nem fogja jelen pillanatban alapvetően befolyásolni a Ház struktúráját, szemben például az 1990-94 közötti időszakkal, amikor 28-ra emelkedett a független képviselők száma.

Természetesen azt is nagyon jól tudjuk, hogy a mostani módosítás nem old meg minden problémát, alapvető jelentőségű kérdések továbbra is nyitottak maradtak. Ezek egyike az, amire Avarkeszi Dezső képviselőtársam utalt, a Ház ülésezési rendje. A mostani kormánypártok továbbra is azt a megoldást helyeselnék, hogy a parlament hetes ülésezését a Házszabály is rögzítse, ezzel szemben ellenzéki képviselőtársaink a korábbi, 1998-2002 közötti gyakorlatot helyeslik, és úgy ítélik meg, hogy nem szükséges ennek a kérdésnek egy egyértelműbb, szigorúbb szabályozása.

Nemcsak ez az ülésezési rend okoz azonban gondot a Ház működésében; számos hiányosságra derült fény a Házszabállyal kapcsolatosan az elmúlt nyolc vagy nyolc és fél évben. Világosan látnunk kell, hogy a Házszabályban számos joghézag található, amelyek a Háznak, a parlamentnek a munkáját nehezítik.

Ezen túlmenően pedig - legalábbis hosszabb távon - bizonyos elvi kérdések is újragondolást igényelnek. Idő hiányában ezek közül egyetlenegyet emelnék ki. A Ház általános vitát, illetőleg részletes vitát folytat. A részletes vita során elemezzük a benyújtott módosító indítványokat. Ám nincs egy harmadik olvasat, a benyújtott kapcsolódó módosító indítványokról kizárólag bizottsági keretek között tárgyalunk. Márpedig célszerű volna - már csak a közvélemény tájékoztatása érdekében is -, ha a kapcsolódó módosító indítványokról a plenáris ülésen is polémia folyna. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai