Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.02:12:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 358. felszólalás
Felszólaló Kunhalmi Ágnes (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:42


Felszólalások:  Előző  358  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Azt kell hogy mondjam: köszönöm a szót, elnök úr. Képviselőtársaim, háromnegyed négy. Ha Boldog képviselő úr nem szólal fel, elalszom. Azért most már vannak nekem is korlátaim, én nem szégyellem, bevallom. Egyszerűen a mélypontra érkeztem, majd várom, hogy visszajöjjön az adrenalin valahogy.Szóval, azért Böröcz képviselőtársam, annyira ciki az ön szájából a kommunistázás! Én önt jobban kedvelem. Ön másra érdemes, higgye el! Ciki már ezt csinálni. Figyeljen! Én ’82-ben születtem és lekommunistáz. Egyébként lekommunistázza Pálinkás Józsefet is, mert őt meg egy kiugrott jobboldalinak tekintik. A Junckert, aki jobboldali, szintén lekommunistázták. Mindenkit kommunistáznak vagy néha migránsoznak, ha nem ért egyet önökkel valaki. Ez egy kommunikációs trükk, mint ahogy trükk az is… (Böröcz János közbeszól.) De nem vettük. Én egyébként mikor náciztam le önt? Akkor azt elmondom magának  egyébként mindjárt elmondom a történelmi példákat, mert most lesz időm , hogy például a két világháború között milyen volt a parlamentarizmus és egyébként a fasisztoid világba beletorkolló világ. Ön ezt támogatja. Az Alaptörvényre, ami ebben van, gombot nyomott. Most mondjam azt magának, hogy egy náci? Látens náci? Vagy félfasisztoid kiskölök? Ilyeneket mondjak?! (Arató Gergely: Semmiképpen ne mondj ilyeneket!) Hát, nem venném a számra, mert nem gondolom egyébként, hogy az.

Önről én azt gondolom, hogy egy autoriter önkényuralmi rendszert kiépítő politikus, aki ezt a rendszert támogatta. (Böröcz László közbeszól.) Ennyit a kommunizmusról, és tényleg ciki az egész. Egyébként a rendszerváltás óta a Fidesz ezt csinálta, a baloldaliak annak ellenére kerültek kormányra. Ezt nem kell senkinek mellre szívni, nem kell vele foglalkozni. Ennek ellenére most is kommunistázzanak, ’22-ig kormányra fogunk kerülni.

A zsebkendőszavazás már szóba került, tisztelt képviselőtársaim. Én szeretnék pár címszót idézni, merthogy a Fidesz nagy érdeklődést mutat állandóan a múlt iránt, főleg a két világháború időszakát tekinti elődjének, vállalt mintájának és példájának, a Horthy-rendszert. Alaptörvénybe írták annak a rezsimnek az évszámait, ne próbálják tagadni! Hát, nem tudom, mit gondoljak, néhány képviselő tagadja, néhányan meg virágot visznek rá. Az akkori időszakból kigyűjtöttem a Népszava egy-két címszavát, hogy mi történt 95 évvel ezelőtt, ugyanígy novemberben, a parlamentben. Csak hadd mondjak pár címszavat, hogy hátha ráismerünk, kedves kollégák, hogy a képviselőtársak is eligazodjanak, mi történik ma.

Azt mondja: 1924. november 15-e: milyen fegyelmi intézkedéseket terveznek Bethlenék a képviselők ellen? 1924. november 28-a: fegyveres őrökkel hurcoltatták ki a szocialista képviselőket a nemzetgyűlésből. (Dr. Varga-Damm Andrea: Ismétlődik a történelem!) Nem vagyunk olyan messze tőle, úgy érzem. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Nincs új a nap alatt!) ’24. december 2-a: a szövetkezett egyesült ellenzék kivonult az erőszak parlamentjéből. Barátaim, még bármi jöhet itt! (Derültség az ellenzéki padsorokból.) A következő december 2-a, azt mondja: 14 szociáldemokrata képviselőt 10 és 25 napra kizártak a nemzetgyűlésből. (Bangóné Borbély Ildikó: Na, kezdődik!) Na, kérem, van itt, ami alapján írták ezt a törvényt, csak fel kell lapozni! Kövér nem tagadta egy percig sem, hogy ez a minta. A házőrséget is annak a mintájára hozták létre, sőt azt is elismerte, hogy a mostani parlamenti arányok is egyébként azt a világot tükrözik. Végezetül december 3-a: az ellenzék nem hajlandó asszisztálni a nemzetgyűlésbe átplántált bethleni diktatúrának, akinek szörnyen fáj a munkásság és a demokratikus polgárság képviselőinek egységes fellépése. Kérem, itt a megoldás! Önök ugyanúgy, mint akkor, ettől az egységes fellépéstől félnek, és van is miért félniük.

Kérem szépen, a Horthy-korszak egy autoriter, korlátozott parlamentarizmus időszaka volt. A két világháború között Magyarországon működött parlament ugyan, létezett jobb- és baloldali ellenzék, de a rendszer egyes elemei úgy voltak kitalálva, hogy kormányváltásra ne legyen reális esélye alternatívát kínáló politikai erőknek. A Horthy-rendszer egyik alapvetése volt, hogy az alulról jövő mozgalmak, pártok fenyegetik a rendszerüket, amelyeknek a tevékenységét folyamatosan korlátozni kell. Ennek megelőzésére használták az egyébként nagyon felkészült államapparátust és igazgatást, másfelől pedig az alulról jövő tömegmozgalmak korlátozását.

(3.50)

Emlékeznek képviselőtársaim a civiltörvényre? Emlékeznek a gyülekezési… Figyeljenek, mert most legalább tanulnának valamit. A gyülekezési jognak  akkor elnök úrnak mondtam, mert ő okos ember , a gyülekezési jognak a korlátozására? Ez nagyon fontos dolog egyébként, mert ugyanazt csinálják. Ismerős egyébként? Bethlen akkor ki is mondta, hogy Nagy-Britanniával ellentétben, mert most Nagy-Britanniára hivatkozott Hende úr, hogy szankciókat hoznak, Bethlen kimondta, hogy Nagy-Britanniával ellentétben Magyarországon nem lehetséges parlamenti váltógazdaság. Az ellenzék kritizálhat, ezzel a törvénnyel, amit önök most idehoztak, ezt is meg akarják szüntetni, de soha, de soha nem kerülhetnek hatalomra, ha ennek az ára a választójogi törvény megváltoztatása, és ugyanolyan arányban korlátozta Horthy a szabad választást, mint ahogy egyébként most önök korlátozták különböző eszközökkel: körzetátírással, egyebekkel a parlamenti képviseletet.

Az ellenzék teljes marginalizálásába kezdett Bethlen, na persze csak azután, miután megkapta a kölcsönt az ENSZ elődjétől, az akkori Népszövetségtől, a Nyugat megadta Magyarországnak a kölcsönt, amíg a kölcsön nem volt meg, addig viszonylag tolerálták a liberálisok és a szociáldemokraták munkásságát, ahogy megérkezett a kölcsön, ahogy a Nyugat lényegében azt mondta, hogy ő itt a fővezér, mert sajnos most is az EU pénzén, önök európai uniós forrásból építették ki a diktatúrájukat  nincs új a nap alatt , abban a pillanatban elkezdte a kemény házszabály-módosításokat Bethlen, aminek a lényege az volt, hogy az ellenzék teljes marginalizálásába kezdtek, az ellenzéki bojkott ellenére szigorították folyamatosan a házszabályt, a szavazati jogot tovább korlátozó választási törvényeket fogadtak el.

Most is itt tartunk, önök emlegetik a regisztrációnak az intézményét újra, október 13-a után azon törik a fejüket, hogy hogy kéne megváltoztatni a választójogi törvényt, hogy az ellenzék az istennek se tudjon egy listára felkerülni. Mindenáron ezt akarják elérni, akkor megakadályozták egyébként, hogy a győztes demokratikus szövetség átvegye a főváros irányítását, most ennek a párhuzama az, hogy az önkormányzati törvény szigorításával fojtogatják a köztársaságpárti ellenzékeket.

Be akarták biztosítani, hogy a politikai váltógazdaság ne valósulhasson meg, leválthatatlanságukat adminisztratív eszközökkel biztosították, és bizony ez történik ma is. És kérem, ez már nem a megverhetetlenség ereje, amit önöktől itt látunk, ezt a képviselőtársaim elmondták, hanem bizony a leválthatóságtól való félelem motiválja önöket.

És kérem, a tekintélyről meg csak annyit, hogy nekem úgy tanították, hogy azt ki kell érdemelni, és nem lehet kikövetelni. Ha valaki erre nem képes, azt előbb-utóbb úgyis el fogják küldeni a választók. Fekete nap ez sajnos, barátaim, a demokráciának és a parlamentarizmusnak. Tiszteletről szónokolnak erkölcs nélküli vallási buzgalmárok, ez kérem, nemcsak képmutató, hanem drága nemzetünkre elképesztően veszélyes is. Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  358  Következő    Ülésnap adatai