Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:22:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 248. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:59


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az előttünk fekvő törvényjavaslatot meg lehet egyszer úgy tekinteni  meglehetősen felületesen , hogy alapvetően azt szabályozza, hogy az új ágazati irányítást  ha szabad így összefoglalóan mondanom  milyen intézményrendszer kezelje. Az, hogy itt milyen szereplőket vonnak össze, hogy nevezik át őket, milyen tanács áll fel ez ügyben az új minisztérium kapcsán, én ezzel kapcsolatban nem nagyon szeretném ezt a törvényjavaslatot minősíteni, hiszen ez az új ágazati struktúrából logikusan következik, és ezzel tulajdonképpen alapvetően egyet lehet érteni, bár azt azért, amit államtitkár úr expozéjában említett, hogy emiatt majd a hosszú távú stratégiai célokat mindenképp meg fogjuk valósítani, szerintem ez nemcsak ettől függ majd, hanem nagyon sok egyéb dologtól. Ugyanez vonatkozik az olyan, valóban technikai jellegű módosításokra is, mint a GDPR átvezetése vagy más hasonló, valóban technikai jellegű részei ennek a törvényjavaslatnak. De egy második lépésben én arra kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy nézzünk azért egy kicsit a dolgok mögé. Egyrészt: azért az értelmező rendelkezések vonatkozásában én az indoklásnak a mondatát, ha idézhetem itt, idézem: „egyes kiegészítések mindemellett azt a célt is szolgálják, hogy a szakpolitika szereplői a jogszabályban korábban nem szereplő fogalmakat egységes értelmezéssel használják”. Ez azért  hogy is mondjam?  nem egy megnyugtató indokló mondat, mert ez azt jelenti, hogy ezek szerint eddig a szakpolitika szereplői ezt nem így használták.

Én értem, hogy az alapkutatás és az alkalmazott kutatás között egyébként éles határvonalat az én meggyőződésem szerint nem lehet húzni, és itt akkor megint elmondhatom az örökbecsű példámat az ELTE kutatóinak  kedves kollégáim  40 évre visszamenő kutatását a madárrajok és a halrajok vonulásáról, amelynek alapján aztán most a drónrajokat lehet majd vezényelni. Tehát én azért itt látnék, ha szabad így mondani, az elfogadható jogászi  hogy is mondjam?  fogalomtisztázás mellett egy olyat, hogy itt egy holisztikusabb szemléletet vélnék én támogatandónak tartani a tudománypolitikánk szempontjából. Az azért mutatja, hogy itt az alapfogalmak értelmezése ennyire szükséges a szakpolitika résztvevői számára, ez azért egy nagyon komoly kritika, azt gondolom, az eddigi szereplőkre nézve.

S ami ennek a „ha egy kicsit a dolgok mögé nézünk” szemléletnek talán a legeklatánsabb példája…  nem okozok nagy meglepetést képviselőtársaimnak akkor, ha azt mondom, hogy egy olyan időszakban, amikor mondjuk, a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége éppen úgy foglalt állást, hogy a mondjuk, a 70 milliárdos vagyonának az esetleges elkobzása ellen, mondjuk, akár pert is indít majd az illetékesekkel szemben.

(22.30)

Illetve ha kicsit még messzebbre nézek ebben a törvényben, a 14. §-ban, ahol a főtitkári pozíció átmeneti szabályozásáról esik szó, az nem teljesen véletlenül került ide, a tisztelt Ház elé, hiszen jelenleg az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat főtitkára egy exlex állapotban van, és a legitimitása kérdéses, ugyanis a hatályos jogszabály szerint pályázat útján kellett volna megbízni, most viszont az illető kolléga leveleket írogat az MTA intézetigazgatóinak, mégpedig úgy, hogy erről az MTA vezetése nem tud, és Lovász elnök urat az intézetigazgatók értesítik erről. Tehát azt gondolom, hogy ez egy nagyon-nagyon komoly veszélyjelzés lehet a kormányzat számára. Nem gondolnám, hogy ez bármiben is segítené a magyar tudomány felvirágzását.

Éppen ellenkezőleg! Miközben mi itt, a tisztelt Házban vagyunk, zajlik a World Science Forum Budapesten, ahol a magyar kormány nem képviselteti magát. Én mint az Európa Tanács akadémiai szabadságért és egyetemi autonómiáért felelős jelentéstevője majd ott leszek. És önök a nemzetközi közvélemény, az Európai Akadémiák Szövetsége előtt ugyanazt folytatják  igen, Pósán képviselőtársam, ez egy logikus folytatása a korábbi törvénynek , ugyanabba az értelmiség- és tudományellenes vonulatba tartozik, ami a Fidesz politikáját jellemzi. A Jobbik mint nemzeti néppárt a tudomány és az innováció pártján áll. Ezt a gyalázatot nem fogjuk támogatni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai